Juhan Hindov, Marek Jürgenson ja Kalev Kallo mälestuspingil.Foto: Erakogu
Õhtuleht.ee 20. mai 2017 18:36
Täna avati Õismäe tiigi promenaadil Väike-Õismäe detailplaneeringu autorite Malle Meelaku ja Mart Pordi auks nimelised mälestuspingid.

Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgensoni sõnul oli Malle Meelaku ja Marti Pordi näol tegu silmapaistvate arhitektidega, tänu kellele on Väike-Õismäe väga omapärane.

„Väike-Õismäe on üks Tallinna kolmest suuremast paneelelamute piirkonnast, mis eristub Mustamäest ja Lasnamäest oma ringlinna ideel põhineva planeeringu poolest. Väike-Õismäe kompakne planeerimisskeem on väga omanäoline ning 1986. aastal said arhitektid selle eest NSV Liidu riikliku preemia. “ ütles Jürgenson.

 Tallinna Linnavolikogu ja Haabersti Linnaosa Halduskogu esimehe Kalev Kallo sõnul tegi ta aasta tagasi Haabersti Kevad üritusel ettepaneku austada Väike-Õismäe idee autoreid mälestuspingiga. „Kuna Haaberstis on sõnapidajad inimesed, siis täna, aasta hiljem, on idee teostunud“ ütles Kallo.

„Malle Meelaku ja Mart Pordi nägemus utoopilisest ringlinnast oli oma ajast ees ja andis meile tänase Haabersti südame“ lisas Kallo.

1968. aastal valmis Eesti Projektis arhitektidel Mart Pordil ja Malle Meelakul inseneride H. Karu, H. Kotkase, R.Palise jt kaasabil Väike-Õismäe elurajooni planeering.  150 hektari suuruse ala hoonestamist alustati 1973. aastal ning Väike-Õismäele oli kavas mahutada 45 000 elanikku. Elurajoon on planeeritud ühtse kompaktse tervikuna ümber keskel asuva ümmarguse tehisjärve, Väike-Õismäe tiigi.

Planeeringu selgrooks on kohalik ringtee (Õismäe tee), millest mõlemal pool paiknevad elamud. Väike-Õismäe tiigi ümber paiknevad lasteaiad vaheldumisi koolidega, mis oma madalama korruselisusega loovad elurajooni keskele silmaga haaratava avaruse. 

Kommentaarid  (4)

ajategur@gmail.com 22. mai 2017 20:17
Matsid jäävad matsideks...
Statistik kohaselt on VÕ korteromanditega vähima tehinguid võrreldes teiste linnaosadega ning VÕ on eelistatud ihaldatud linnlaste elupaik. Ainus elamurajoon >40% haljastusega.
Ühelt poolt tunnustatakse istujate poolt arhitektide loomingut pingiga, teiselt poolt lõhutakse seda kokku sobimatuga. Julgemad on fantaseerinud tiigi asemele obeliski ja pentagoni rajamisest. Kahetsusväärselt ei soovi istujad kanda vanu väärtusi ja elukeskkonda parandada vaid vastupidi - Tallinna ja Haabersti Üldplaneeringu kohaselt on Linn otsustanud muuta VÕ parkasumi segahoonestusalaks - väheneb haljastus >40% pealt ~20% peale.
Väike Õismäe 1986.a NSVL tasandil 280 miljoni inimese rahvasaadikute poolt tunnustatud planeeringut on asutud samal ajal autorite austamisega täiendama kelle muu kui K-Projekti käe läbi, OÜ Kopilka finantseerimisel. Haabersti ringile, kus ristuvad magistraaltänevad Ehitajate tee ja Paldiski mnt, kaadamisulatusse on peatselt rajamisel 8 tk 35 korruuselist kõrghoonet. VÕ tunnustatud planeeringut on asunud Linn täiendama, olukorras kus 2009.a Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti 20.sajandi Arhitektuuri kaitse programmi raames arhitektuuri ekspert leidnud VÕ olevat arhitektuuriliselt- ja miljööväärtuslik (planeering ja hoonestusmahud).
VÕ planeeringu koostamisel on lähtutud esteetika aluspõhimõtetest - hooned "kuldses proportsioonis" ja "tornid kuldses spiraalis", kasutatud võtteid mida ka pantheoni rajamisel, Da Vinci jne loomingus. Tegu on planeeringuga mille sarnast tänapäeva kauboikapitalismi tingimustes ei ole võimalik korrata. Kui miski on juba seegi väärtus omaette, kuigi istujad ei tundu neid väärtusi hindavat (vt. dp009010).
Loe ka autorite mõtteid VÕ planeeringu 1986.a kõrgetasemelise tunnustamise järgselt: https://plus.google.com/107673060417115646627/posts/fQF9SVWRszA
20. mai 2017 22:57
See sümmeetria on seal seal elajale pigem vastk, suur osa mustamäe planeeringust alates 1966 aastast on palju parem.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS