Eesti uudised

FOTOD | Väike-Õismäe planeeringu arhitektide auks paigaldati mälestuspingid (4)

Õhtuleht.ee, 20. mai 2017 18:36
Juhan Hindov, Marek Jürgenson ja Kalev Kallo mälestuspingil.Foto: Erakogu
Täna avati Õismäe tiigi promenaadil Väike-Õismäe detailplaneeringu autorite Malle Meelaku ja Mart Pordi auks nimelised mälestuspingid.

Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgensoni sõnul oli Malle Meelaku ja Marti Pordi näol tegu silmapaistvate arhitektidega, tänu kellele on Väike-Õismäe väga omapärane.

„Väike-Õismäe on üks Tallinna kolmest suuremast paneelelamute piirkonnast, mis eristub Mustamäest ja Lasnamäest oma ringlinna ideel põhineva planeeringu poolest. Väike-Õismäe kompakne planeerimisskeem on väga omanäoline ning 1986. aastal said arhitektid selle eest NSV Liidu riikliku preemia. “ ütles Jürgenson.

 Tallinna Linnavolikogu ja Haabersti Linnaosa Halduskogu esimehe Kalev Kallo sõnul tegi ta aasta tagasi Haabersti Kevad üritusel ettepaneku austada Väike-Õismäe idee autoreid mälestuspingiga. „Kuna Haaberstis on sõnapidajad inimesed, siis täna, aasta hiljem, on idee teostunud“ ütles Kallo.

„Malle Meelaku ja Mart Pordi nägemus utoopilisest ringlinnast oli oma ajast ees ja andis meile tänase Haabersti südame“ lisas Kallo.

1968. aastal valmis Eesti Projektis arhitektidel Mart Pordil ja Malle Meelakul inseneride H. Karu, H. Kotkase, R.Palise jt kaasabil Väike-Õismäe elurajooni planeering.  150 hektari suuruse ala hoonestamist alustati 1973. aastal ning Väike-Õismäele oli kavas mahutada 45 000 elanikku. Elurajoon on planeeritud ühtse kompaktse tervikuna ümber keskel asuva ümmarguse tehisjärve, Väike-Õismäe tiigi.

Planeeringu selgrooks on kohalik ringtee (Õismäe tee), millest mõlemal pool paiknevad elamud. Väike-Õismäe tiigi ümber paiknevad lasteaiad vaheldumisi koolidega, mis oma madalama korruselisusega loovad elurajooni keskele silmaga haaratava avaruse. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee