Maailm

Vilepuhuja Manning näitas end esimest korda naisena (15)

Aadu Hiietamm, 20. mai 2017 04:00
Bradley ManningFoto: AFP / Scanpix
USA Kansase osariigi Fort Leavenworthi sõjaväevangla üksikkongist vabanes kolmapäeval enne tähtaega WikiLeaksi informaator Bradley Manning (29), kelle vanglakaristuse lühendas USA eelmine president Barack Obama 35 aastalt seitsmele.

USA sõjaväekohus mõistis Bradley Manningu (ülemisel pildil) 21. augustil 2013 35 aastaks vangi. Pärast kohtuotsust teatas ta, et soovib vahetada sugu ja palus end edaspidi kutsuda Chelsea Manninguks.

Chelsea Manning Foto: Reuters / Scanpix

2014. aasta aprillis rahuldas Leavenworthi maakonna piirkonnakohtunik David King Manningu nimevahetustaotluse. 2015. aasta veebruaris andis USA armee talle loa saada soovahetuseks vajalikku hormoonravi.

Samal teemal

Neljapäeval, ehk päev pärast vanglast vabanemist postitas Manning Twitteris endast esimese pildi Chelseana (alumisel pildil).

Manning vahistati 26. mail 2010. Ta oli siis vaid 22aastane. Reamees töötas vahistamise ajal Iraagis Bagdadi lähistel baasis luureanalüütikuna ja tal oli tööst johtuvalt juurdepääs salajastele dokumentidele. Süüdistuse järgi lekitas Manning WikiLeaksile ligemale 750 000 saladokumenti.

Advokaatide sõnul leidis Manning, et USA sõdurid panid Iraagis ja Afganistanis toime kuritegusid ja arvas, et ameeriklased peavad teadma tõde.

Bradley Manning Foto: AFP / Scanpix

Muu hulgas tuli just tänu temale avalikuks video, mis näitas USA helikopteri Apache rünnakut tsiviilisikutele Bagdadis 2007. aastal. Hukkus 12 inimest, nende seas ka agentuuri Reuters fotograaf.

Esmalt ähvardas teda kuni 136 aastat vanglakaristust, kuid süüdistaja oli lõppsõnas nõus 60 vangla-aastaga. Kohus piirdus 35 aastaga.

WikiLeaksi toetajate arvates ei teinud Manning muud, kui paljastas vilepuhujana USA armee seaduserikkumisi ja kuritarvitusi, ning oli seetõttu poliitvang. Ta üritas vanglas viibimise ajal kaks korda enesetappu. Manning esitas president Obamale armuandmispalve juba 2013. aastal.

Ta on vähemalt kolmel aastal esitatud Nobeli rahupreemia kandidaadiks, kuid Norra Nobeli komitee pole teda selle kõrge autasu vääriliseks pidanud.

Maailma ühe tuntuma vilepuhuja elust on kavas teha dokumentaalfilm "XY Chelsea".

Hea uudise sai eile ka end varsti juba viis aastat Londonis Ecuadori saatkonnas varjav WikiLeaksi asutaja Julian Assange. Nimelt teatas Rootsi prokuratuur, et lõpetas tema vastu esitatud vägistamissüüdistuse uurimise.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee