Leedu välisminister Linas LinkevičiusFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 18. mai 2017 16:51
Leedu välisminister Linas Linkevičius kinnitas täna, et Leedu võttis vastu kaks homoseksuaalse orientatsiooniga meest, kes põgenesid Tšetšeeniast, vahendab Interfax. Leedu on esimene riik, kes teistsuguse orientatsiooniga tšetšeeni põgenikud vastu võttis.

"Võin teile kinnitada, et andsime kahele Tšetšeeniast pärit inimesele viisad, neid kiusati nende seksuaalse orientatsiooni pärast taga," ütleb minister Linkevičius. Ta ei täpsustanud, millal täpselt põgenikud kohale jõudsid või jõuavad ning mis teed pidi nad saabuma peaksid. "Me oleme seda teemat pidevalt Euroopa Liidus ja Euroopa Nõukogus tõstatanud," jätkab minister. "Seda, et peab leidma võimalusi neid [tagakiusatud homoseksuaale] aidata ja kui vaja, neile asüüli anda. Meie tegevus on meie liitlastega kooskõlas, ka teised riigid võtavad abistamisest osa."

Tšetšeenias toimuv homoseksuaalsete meeste vastane vägivald on pälvinud rahvusvahelise tähelepanu. Tšetšeenia on vägivallaakte ja tagakiusamist eitanud, president Kadõrov teatas isegi, et selline asi pole võimalik, sest Tšetšeenias homoseksuaale polevat. Teateid massilisest tagakiusamisest nimetatakse valedeks ja Vene sõltumatult väljaandelt Novaja Gazetalt nõuti teema esiletoomise eest lausa vabandamist.

Aprilli lõpus ilmus Washington Postis ajakirjanik Maxim Eristavi arvamusartikkel, milles väidetakse, et Ida-Euroopa riigid vaikivad Tšetšeenias toimuva suhtes. Arvestades, et paljud lääneriigid on protesti avaldanud, on kõnekas, et Venemaa lähimad naabrid ei näi asjast hoolivat. Artiklis tuuakse välja arvamus, et Ida-Euroopa poliitikud, kuigi muidu igati venevastased, ei kavatse seksuaalvähemuste kaitseks välja astuda, sest homovastase retoorikaga kogutakse oma kodumaal ise populaarsust. Artikkel lajatab üsna karmilt, et selline lähenemine näitab Ida-Euroopa poliitikute lapsikust. Samuti usub Eristavi, et Lääs paneb idaeurooplaste leigust tähele ning tulevikus võib praegune ükskõiksus kätte maksta siis, kui mõnel selle piirkonna riigil endal abi vaja on.