Eesti uudised

RIIGIKOGU ÖÖISTUNGI PARIMAD PALAD: reformierakond lahkus pärast eelarvearutelu istungisaalist, Helmet ajasid Sesteri väljaütlemised jooma (31)

Geidi Raud, 18. mai 2017 14:29
Foto on illustratiivne.Foto: Laura Oks
Täna öösel peeti Toompeal 16 tundi kestnud mammutistungit, mille 24 päevakorrapunkti said läbi käidud hommikul kella kuueks. Kõige pikemaks venis arutelu suhkrumaksu ja maksumuudatuste seaduse üle, millest viimase peale reformierakond niivõrd leili läks, et selle saadikud istungisaalist minema kõndisid. 

Kell 23.53 tuli istungi päevakorda riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine ning algataja ettekandjana kõnetooli kõmpis rahandusminister Sven Sester (öö jooksul pidas ta seitse kõnet). Mugavalt ta end seal tunda ei saanud: saalist paisati tema suunas ligi 40 kriitilist küsimust ja kommentaari.

Samal teemal

Eredaimad neist olid ehk Keit Pentus-Rosimannuse repliik: “See on hämmastav jamps, mis te sealt puldist praegu räägite. Te räägite, et majanduskeskkond on oluline ja te tulete parlamenti keset ööd läbi suruma muudatust, mis tõmbab vee peale kogu senisele vastutustundlikule eelarvepoliitikale ja tegelikult ju avab tee riigieelarve majanduskasvu ajal massiivsesse miinusesse lükkamisele” ning Jürgen Ligi öeldu: “Rahandusminister, ärge tehke nägusid! Kui te aru ei saa, siis minge kooli! Miinusest nulli tulek tähendab eelarve kärpimist või lisamakse. Ja seejuures ta ei seosta seda, et kogu see asi on poliitilise tsükliga seotud.”

Kuigi kohati jäi mulje, et rahandusminister Sven Sester on enne istungiööle tulekut tudeerinud Eesti Ekspressi loodud ümmarguste vastuste robotit, püsis ta kindlal kursil ja jäi oma seisukohtadele kindlaks. “Ma arvan, et uue Põhjamaa poole me ei liigu üheprotsendilise majanduskasvuga, uskuge mind. See on nagu selle 500-eurose maksuvaba miinimumiga, mille me ära teeme. Selle tempoga, nagu me oleks varem teinud, oleks 30 aastat läinud.”

Nestor väsis ära, Reformierakond enam ei suutnud

Küsimusterahe ja debatt oli väldanud üle kahe tunni, kui kell kaks teatas unine riigikogu esimees Eiki Nestor: “Austatud riigikogu! Komisjoni ettepanek on eelnõu 456 teine lugemine lõpetada. Vabandust! Esimene lugemine. Kell on palju, juba läheb segamini.”

Vabaerakonna ja Reformierakonna fraktsiooni tegid ettepaneku riigieelarve muutmise seaduse eelnõu tagasi lükata, kuid häältenamus ei toetanud seda: tagasilükkamise poolt oli 35 saadikut ja vastu 50.

Reformierakondlastele mõjus see nagu ämber külma vett – nad tõusid püsti ja lahkusid protesti märgiks istungisaalist, kadudes Tallinna öösse.

Reformierakonna fraktsiooni esimees Hanno Pevkur selgitas, et nad juhtisid juba esmaspäeval tähelepanu sisulist debatti takistava päevakorra ehk ööistungi kinnitamisele, sest ühte päeva koondati 24 eelnõud. Sealhulgas valitsuse uute maksude kobar, vastutustundlikust eelarvepoliitikast loobumine (eelarve lastakse miinusesse) ja Rail Balticu arutelu.

“Olgu mainitud, et riigikogu kodukord näeb kolmapäeva ette valitsuse eelnõude menetlemiseks, aga nüüd peideti päevakorra lõppu, öötundidesse e-valimiste eelnõu, mille üle viljakas ning sisuline arutelu ei ole võimalik," ütles Pevkur. "Lahkusime, sest me ei saa nõustuda valitsuskoalitsiooni taktikaga lõhkuda ühe ööga Eesti edukas ja lihtne maksusüsteem, hävitada Eesti e-edu kuvand ning halvata sisuline arutelu sajandi taristuprojekti üle," lisas ta.

Pärast reformierakondlaste lahkumist tuli arutelule skandaalne Rail Baltic, mida puudutavatele küsimustele vastas majandus- ja taristuminister Kadri Simson umbes kahe tunni jooksul. EKRE ja Vabaerakond tahtsid seaduseelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata, kuid nende 14 häält 47 vastu seda ei võimaldanud. Seega on Rail Balticu esimene lugemine lõpetatud.

Istungiööle lisas vürtsi ka magustatud jookide maksustamine, läbi mille ootab rahandusministeerium riigieelarvesse 2018. aastal ligikaudu 15 miljonit eurot, 2019. aastal 16 miljonit ja 2020. aastal 17 miljonit eurot.

Riigikogusaalis tekitas jutukõminat, pahameelt ja ka naeru rahandusminister Sven Sesteri väljaütlemine: “Me ei maksusta täna erinevaid tahkeid aineid, ütleme nii. Tinglikult öeldes, kui te leotate küpsise vees ära ja saate sellise sogase vedeliku, milles on selgelt suhkrut sees, siis seda küpsist n-ö oma olemuses ei maksustata. Vabandust sellise näite pärast, aga see on praegu ikkagi puhtalt vedelikel baseeruv maks.”

Martin Helme harja ajas see punaseks ja noka muutis januseks: “Ma pean ausalt tunnistama, kui ma kuulen siin juttu sellest, kuidas küpsise pudistamine vette ei lähe maksu alla, siis see jutt ajab mind jooma.”

Ka Helme erakonnakaaslane Henn Põlluaas tegi suhkrumaksu teemal teravamaitselise repliigi: "Lugupeetud minister! Vaadake mind! Ma olen täiesti selgelt ülekaaluline, aga ma ei tarbi magustatud jooke. Pigem peitub oht tärklises, saiades ja mujal. Kui me hoolitseme inimeste eest ja tunneme muret nende ülekaalulisuse pärast, siis võib-olla järgmisena kehtestame näiteks kartulimaksu või saiamaksu. Mis te sellisest mõttest arvate?”

Sester vastas talle, et loomulikult võib avada pikema diskussiooni selle üle, kas peaks ja võiks ühes või teises tootes ja positsioonis maksupoliitilisi otsusi tegema, kuid praegu sooviks ta keskenduda magustatud jookide maksule.

Lõpp läks juba ludinal

24 eelnõu hulgas oli ka selliseid, mis pikemaid vaidlusi ei tekitanud. Näiteks meie kaitseväelaste kasutamise välismissioonidel, tolliseadus, riigikaitseseadus, riigivara seadus. Istungisse tõi elevust EKRE algatatud eelnõu, millega tehti ettepanek peatada Eesti osalemine pagulaste ümberjaotuskavas.

Andres Ammas Vabaerakonnast oponeeris talle: “Meie meelest vaatamata väga inetutele üksikjuhtumitele ei ole Eestis praegu selliseid väga suuri ühiskondlikke pingeid, millele eelnõu seletuskiri viitab. Eesti riigi esindajad on pagulaste küsimuses käitunud päris tasakaalukalt ja adekvaatselt, nii tuleb talitleda ka edaspidi.” EKRE eelnõu ei leidnud hääletusel toetust.

Viimased viis päevakorrapunkti, mille seas oli mitu keskonnateemalist seaduseelnõusid ja ka Vabariigi Presidendi ametihüve seaduse ja töökorra seaduse muutmise seaduse eelnõu, käidi läbi umbes tunniga. Presidendiga seotud eelnõu esimene lugemine lõpetati ja kuna kell oli sel hetkel 5.45, siis läbirääkimisi ei soovinud keegi avada.

Mammutistung lõppes kell 6.13.

Samal teemal

15.06.2017
Riigikogu ööistung läks maksma 4447 eurot
21.05.2017
Pevkur Seederile: Maksude ärajätmisel oled õigel teel, aga võlgu elamine on veelgi probleemsem
20.05.2017
Jürgen Ligi lubab end uudisteankrutel eluaeg rünnata
18.05.2017
TV3 VIDEO | Seeder kavatseb kobareelnõu maksupoliitika läbi vaadata