Maailm

TRUMPI JA ERDOGANI KOHTUMINE: komplimendid üksteisele ja vägivaldne meeleavaldus saatkonna ees (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 17. mai 2017 20:58
Kaks vaenupoolt kummalgi pool politseid.Foto: Reuters / Scanpix
Eile kohtusid Washingtonis Ameerika president Donald Trump ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan. Kõik ootused, mis kohtumise osas enne õhus olid - kas kohtuvad head sõbrad või on suhted pingelised - luhtusid, sest meediat huvitasid vaid Trumpi skandaalid. Erdogani-vastane meeleavaldus muutus aga vägivaldseks.

Kahe riigijuhi kohtumine jäi meediakajastuses mõnevõrra kahvatuks, sest president Trumpi ümrbitsevad skandaalid seoses FBI direktor James Comey vallandamise ja võimaliku infolekkega Venemaa välisminister Lavrovile. Ka pressikonverentsil soovisid ajakirjanikud ennekõike teada, mida Trump Lavroviga rääkis. The Washington Post mainib, et Erdoganile, kes on harjunud olema tähelepanu keskpunktis (kuid mitte meediaga otse suhtlema), võis olukord tunduda kummaline.

Presidendid Erdogan ja Trump Foto: Reuters / Scanpix

Samal teemal

Üldiselt oli kahel liidril üksteisele jagada vaid viisakusi: Erdogan õnnitles Trumpi presidendivalimiste võidu puhul ja Trump kiitis Türgi sõjaväe saavutusi. Tegelikkuses on kahe riigi vahel umbusalduseks põhjust küll. Türklased ründavad kurdi võitlejaid, kes on aga USA liitlased (nagu on ka Türgi) sõjas islamiäärmuslaste vastu (kes on ka Türgi vaenlased). Ankara nõuab Fethullah Güleni väljaandmist. Gülen on islamivaimulik, kes elab Ameerikas ning keda Türgi valitsus süüdistab eelmise aasta riigipöördekatse korraldamises. Güleni väljasaatmisest pole tõenäoliselt kuigi vaimustuses kumbki osapool. Ameeriklaste jaoks tähendaks see autoritaarsusele kalduva režiimi toetamist, Erdoganile on Gülen mugavam vaenlane kaugustes. Türgis kohtu alla minnes ja karistust kandes võib Gülenist saada vastupanuliikumise märter ja põhjustada uusi rahutusi.

Kohtumise ajal muutusid aga Türgi saatkonna lähedale kogunenud rahvahulgad agressiivseteks. Kohal olid nii türgimeelsed inimesed, kes tahtsid Türgi presidenti tervitada, kui ka kurdide pooldajad, kes tahtsid Türgi presidenti tervitada pisut teravamate sõnadega. Newsweek kirjutab, et kuigi pole teada, kes esimesena rusikad käiku võttis, võis näha, et kurdi meeleavaldajatele andsid hoope ka ülikondades mehed, kes väljaande sõnul võisid olla Erdogani turvatiimist. Ameerika politsei üritas kahte leeri eraldada, kuid rüseluses said mõned inimesed siiski viga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee