(ALDO LUUD)

Lõuna-Eesti kaupluste kehvas käekäigus on oluline roll riigi otsustel – suurtel aktsiisimääradel ja hambutul regionaalpoliitikal. Poliitikute jaoks lõpeb riik Tallinna piiril, Lõuna-Eestist ei hooli keegi.

Kui alkoholiaktsiisist polnud veel vähe, siis nüüd on otsustanud härrad pealinnast, et Euroopa kõrgeim maks tuleb kehtestada ka limonaadile. Nad ütlevad, et piirikaubandus on väike ja ülepaisutatud probleem. Ütlevad, et keegi ei sõida Lätti limonaadi ostma. Uskuge mind, kui sõidavad juba alkoholi ostma, siis võtavad limonaadi ka – mida rohkem soodsamat kaupa, seda rohkem põhjust ostud piiri taga teha.

Olen näinud igasuguseid aegu, ent kunagi pole riik kaupmeeste elu nii kibedaks teinud. Kuigi riigipead ütlevad, et piirikaubanduse osakaal on väike ja pole mingi probleem, siis soovitan neil teha väljasõit Läti piirile – see vaatepilt on silmiavav. Enamik sealseid inimesi on lõunaeestlased, arvutused on aga tehtud kogu Eesti rahvaarvu peale.

Piirikaubanduse tulemusena rikastuvad Läti ärimehed, aga siinsed ärid kiratsevad. Kuidas hakkavad vanainimesed maal oma igapäevast leiba ja piima saama, kui maapoed uksed sulgevad, see valitsust ei huvita. Kaupmehed niigi maksavad praegu oma tegevusele peale, aga lõpmatuseni seda teha ei saa.

Selleks et kuidagi veepeal püsida, on maapoodide hinnad niigi kõrged. Kui nüüd lisandub veel limonaadimaks, mis vähendab tarbimist, siis peame kuskilt selle raha ikkagi leidma, et poodi üleval pidada. Kõik see toob kaasa ka teiste toiduainete kallinemise ja väiksema sissetulekuga inimestel muutub elu veelgi raskemaks. Selline ongi valitsuse poliitika – ühe käega annad pisku, teisega võtad palju rohkem tagasi.

Jaga artiklit

60 kommentaari

P
positiivset kah:  /   17:24, 21. mai 2017
Alko1000 ja SuperAlko kuuluvad Eesti ärimeestele.
N
Njah  /   18:49, 18. mai 2017
Huvitav ka see ongi regionaalpoliitika kui maaelu välja suretatakse?

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis