Tulekahju kaitseminister Tsahkna maja välisseinal sai alguse õhksoojuspumba juurest. (Tiina Kõrtsini)

Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi peaekspert on kinnitanud, et tulekahju kaitseminister Margus Tsahkna kodus sai alguse õhksoojuspumbast ja tegu oli õnnetusjuhtumiga.

Õhksoojuspumba, kliimaseadmete ja elektriliste kodumasinate paigaldusel tuleb järgida „Seadme ohutuse seaduse“ (SOS) normdokumendis toodud nõudeid. Nõuete eiramine võib põhjustada ohtu inimesele, varale ja keskkonnale. Kahjuks paljud kaasaegsete seadmete kasutajad ja seadme paigaldajad eiravad SOS nõudeid ega arvesta tekkida võivate õnnetuste  tagajärgedega.

Tänapäeva elektriseadmed nagu veekeetjad, külmikud, arvutid, kliimaseadmed ja muud taolised nõuavad TN-S juhistiku olemasolu ja seega nõuab vanemates ehitistes kasutatud TN-C süsteem renoveerimist. Omaniku kohus on turvalisuse tagamiseks lasta enne elektriliste kodumasinate muretsemist ehitise elektripaigaldist korraliselt kontrollida. Kontrolli aluseks on hoone elektripaigaldise projekt. Korralist  tehnilist kontrolli võivad teha akrediteeritud kontrollasutused. Pärast elektripaigaldise korralist kontrolli ilmnenud puuduste likvideerimist ja väljastatud nõuetekohasuse tunnistuse omamist võib omanik lasta paigaldada kaasaegsed seadmed.

Paljud  pädevuseta elektriliste kütteseadmete paigaldajad aga arvavad, et nad võivad rikkuda SOS seadust ning kõik vajalikud kütteseadmete paigaldustoimingud kuni seadme pingestamiseni ise teha, omamata selleks elektrialast pädevust, mille tõenduseks on pädevustunnistus.

Korras põhi- ja rikkevoolukaitse olemasolu hoiab ära elektrist tingitud igasuguse õnnetusjuhtumi. Kui elektriseadme kasutuselevõtul on kõik kontrolltoimingud tehtud vastavalt SOS normdokumendi nõuetele ja on rakendatud ka vajalikud kaitseviisid, ei saa mistahes kliimaseadme ning õhksoojuspumba kasutamine põhjustada elektririkkest tekitatud tulekahju.

Jaga artiklit

8 kommentaari

P
praegu  /   09:35, 18. mai 2017
Kui eksperdid väidavad, et põleng sai alguse soojuspumbast siis peaksid nad ka avaldama põhjuse et mis asi "rauast tehtud" soojuspumbas põleda saab?
Pigem usun, et süttis (mitte nõuete kohane) soojuspumba toitekaabel. Kohaliku tava järgi kasutatakse soojuspumpade ühendustes 2,5mm2 kaableid kuigi soojuspumpade paigaldusjuhendi järgi peaks kasutama min. 4mm2 kaablit.
A
Ajaloo Magneediline võlu  /   07:21, 18. mai 2017
Ärgem unustagem, et soojuspump põhjustas juba Paabeli torni hävingu !

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis