Repliik

Nõuetekohaselt paigaldatud õhksoojuspump ei saa põhjustada tuleõnnetust (8)

Jüri Laurson, elektriinsener, 17. mai 2017 17:22
Tulekahju kaitseminister Tsahkna maja välisseinal sai alguse õhksoojuspumba juurest.Foto: Tiina Kõrtsini
Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi peaekspert on kinnitanud, et tulekahju kaitseminister Margus Tsahkna kodus sai alguse õhksoojuspumbast ja tegu oli õnnetusjuhtumiga.

Õhksoojuspumba, kliimaseadmete ja elektriliste kodumasinate paigaldusel tuleb järgida „Seadme ohutuse seaduse“ (SOS) normdokumendis toodud nõudeid. Nõuete eiramine võib põhjustada ohtu inimesele, varale ja keskkonnale. Kahjuks paljud kaasaegsete seadmete kasutajad ja seadme paigaldajad eiravad SOS nõudeid ega arvesta tekkida võivate õnnetuste  tagajärgedega.

Samal teemal

Tänapäeva elektriseadmed nagu veekeetjad, külmikud, arvutid, kliimaseadmed ja muud taolised nõuavad TN-S juhistiku olemasolu ja seega nõuab vanemates ehitistes kasutatud TN-C süsteem renoveerimist. Omaniku kohus on turvalisuse tagamiseks lasta enne elektriliste kodumasinate muretsemist ehitise elektripaigaldist korraliselt kontrollida. Kontrolli aluseks on hoone elektripaigaldise projekt. Korralist  tehnilist kontrolli võivad teha akrediteeritud kontrollasutused. Pärast elektripaigaldise korralist kontrolli ilmnenud puuduste likvideerimist ja väljastatud nõuetekohasuse tunnistuse omamist võib omanik lasta paigaldada kaasaegsed seadmed.

Paljud  pädevuseta elektriliste kütteseadmete paigaldajad aga arvavad, et nad võivad rikkuda SOS seadust ning kõik vajalikud kütteseadmete paigaldustoimingud kuni seadme pingestamiseni ise teha, omamata selleks elektrialast pädevust, mille tõenduseks on pädevustunnistus.

Korras põhi- ja rikkevoolukaitse olemasolu hoiab ära elektrist tingitud igasuguse õnnetusjuhtumi. Kui elektriseadme kasutuselevõtul on kõik kontrolltoimingud tehtud vastavalt SOS normdokumendi nõuetele ja on rakendatud ka vajalikud kaitseviisid, ei saa mistahes kliimaseadme ning õhksoojuspumba kasutamine põhjustada elektririkkest tekitatud tulekahju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee