Eesti uudised

"Kõik röökisid! Minu ainus mõte oli see, et miks küll mina pean nii noorelt surema. Ma ei taha veel nii noorelt surra... Tundus, et aeg venis lõputult."

RETRO | Lõbustuspargis süttinud karussell keerutas 25 inimest otse leegitsevasse põrgusse (6)

Õhtuleht.ee, 17. mai 2017 17:27
Õhtuleht 21.05.2007
See oli 10 aastat tagasi, kui 18. mail 2007 kogesid lõbutsema tulnud inimesed kõrvetavaid leeke, millest nad üha uuesti ja uuesti abitult läbi vuhisesid. Rahvasuus sai selle hilisõhtuse õuduse nimeks Tivoli põleng. Taasavaldame toonase Kadri Paasi loo.
Karusselli elektrikilbi juurest alguse saanud tulemöll hävitas elektrikaablid, süütas lustiratta hüdraulikaõli ning kuni 800 kraadini küündinud kuumus kõrvetas auklikuks koguni karusselli metallkarkassi.Foto: KALEV LILLEORG

"Inimesed käisid mitukümmend korda tulest läbi," kirjeldab reede hilisõhtul Rakveres leekidesse lahvatanud karusselliga sõitnud Reelika lõbustuspargis puhkenud õudust.

Reedel kell 23 süttis Rakveres Tivoli Tuuri rändlõbustuspargis rahvast pungil karussell. Võimsad leegid lahvatasid vahetult pärast seda, kui uus ports inimesi oli lustiratta gondlitesse istuma pandud, gondlid kettidega väljastpoolt suletud ning tiirlemine hoo sisse saanud.

Karussellil on 40 kohta (igas gondlis kaks), kuid õnnetuse hetkel vuhises sellega ringiratast õnneks vaid 25 lõbutsejat. Kõik nad said kümneid kordi läbi tulemöllu tuisates põletushaavu, kusjuures kuus nii tõsiseid, et nad viidi Rakvere haiglast reanimobiilidega Tallinna Mustamäe haiglasse.

Rakvere traumapunktis käis laupäeval veel 16 kannatanut, kellest enamik oli põrgukarusselli lähedal sisse hinganud mürgist õlipõlemistossu. Lustirattal juhtunud õnnetus nõudis seega tervelt 41 ohvrit.

Karusselli elektrikilbi juurest alguse saanud tulemöll hävitas elektrikaablid, süütas lustiratta hüdraulikaõli ning kuni 800 kraadini küündinud kuumus kõrvetas auklikuks koguni karusselli metallkarkassi.

"Ma ei taha veel nii noorelt surra..."

Mustamäe haigla põletusraviosakonna intensiivravipalatis lamav Reelika sõidutati Tallinna sellepärast, et tal ja veel viiel ohvril kahtlustati lisaks põletushaavadele ka hingamisteede põletust.

"Kõik inimesed käisid mitukümmend korda tulest läbi. Kõik röökisid! Minu ainus mõte oli see, et miks küll mina pean nii noorelt surema. Ma ei taha veel nii noorelt surra... Tundus, et aeg venis lõputult," kirjeldab üleni sidemetes näoga tüdruk lustirattal puhkenud õudust.

Gümnaasiumi lõpuklassitüdruk lisab, et hirmu paisutas see, et karussell ei tahtnud kuidagi peatuda. Ning isegi siis poleks ta suutnud gondlist kõrvalise abita välja pääseda, sest gondel oli väljastpoolt ketiga kinni pandud.

Reelika silmad paistavad paistes põskede ja kulmude vahelt vaevu välja.

Tüdruk ütleb, et palju polnud puudu, et ta oleks ses õnnetuses ka nägemise kaotanud. "Ma ei näinud õieti midagi. Oli hirm, et (kontakt)läätsed on silma sulanud."

Sellegipoolest omal käel Rakvere haiglasse kiirustanud tüdruk lisab, et isegi arstid ei julgenud hakata silmast läätsi välja võtma. "Palusid, et ehk saaksin need ise kätte. Sain!" ohkab ta kergendatult.

Reelika sõbranna Liis põletas õnnetuses samuti nii käsi kui ka nägu. Liisi sõnul oli karusellil kaks teenindajat, kes püüdsid gondleid avada juba siis, kui karussell polnud veel õieti peatudagi jõudnud. Neile tormasid appi ka tivoli külastajad. Paljud head inimesed pakkusid põletushaavadega ohvritele küüti ning viisid nad kiiresti Rakvere haiglasse.

Koos tüdrukutega karussellil ringelnud Asko sõnul pääsesid nemad tulepõrgust esimeste seas. Noormehel vedas koguni sedavõrd, et teda ei määratud isegi haiglaravile – eile oli ta pealinnas lihtsalt sõpradele seltsiks.

"Läksime kohe haiglasse. Üks auto juba sõitis meie ees. Kui haiglasse jõudsime, hakkasid inimesed riburadapidi tulema. Peaaegu kõigil jalad, käed ja pea põlenud," meenutab noormees.

Asko lubab, et läheb täna politseisse ja kirjutab avalduse. Noormees loodab, et tivoli tuuri korraldaja kannab õnnetuse eest ka vastutust.

"Nagu grillist käid läbi kogu aeg!"

Laupäeval Rakvere traumapunktis käinud Edvini sõnul meenutas leegitseval karussellil tiirutamine võigast grillimist. "Väga hull! Nagu grillist käid läbi kogu aeg. Keerutab sind aina läbi lõkke, viuh ja viuh. Enne kui meid sealt päästeti, läks ikka pikalt aega," rääkis noormees ETVle.

Laupäeva pärastlõunal käisid Rakvere haiglas ka Ragnar ja Diana koos tütre Maria-Tejadega. Diana vaadanud mehe ja lapse lõbutsemist karusselli kõrvalt, mistõttu pääses tulemöllust. On võimatu ette kujutada, mida ema süda noil hetkil tundis...

"Käisime tulest vähemalt viis-kuus korda läbi. Mul sai parem jalg ja pea põletada. Marial on samuti käed ja pea villilised," osutab Ragnar parajasti salvitatava tütre suunas.

Ragnar ja Diana kinnitavad nagu ühest suust, et esmalt oli tuli väike, kuid äkki lõid leegid lausa taevasse. Siis hakkasidki gondlid läbi tule vuhisema...

Tivoli juht Lauri Viikna kahtlustab kurja kätt

Tivoli tuuri juht Lauri Viikna (pildil vasakul) kahtlustab, et kellegi kuri käsi pani karusselli põlema. Mees lubab kannatanutele kindlustusraha, aga kui palju ja kuidas seda maksma hakatakse, pole esialgu teada.

Tivoli tuuri juht Lauri Viikna andis laupäeva pärastlõunal Rakvere lõbustuspargis politseiuurijatele ja -ekspertidele juhtunu kohta aru. Mees piidles nukralt põlenud karusselli ja üritas uurijatele seletada, miks ja kuidas õnnetus juhtuda võis. Kui politseinikud küsisid, miks mitme atraktsiooni all on suured õliloigud, jäi Viikna aga vastusega jänni.

SL Õhtulehele kiidab Viikna süttinud karusselli teenindajaid, kes olevat asjatundlikult gondlite turvakette avanud ja inimesi päästnud. Kiidusõnu jagub ka külastajatele, kes ohvreid päästa aitasid ja neid oma autoga haiglasse viisid.

Mis ikkagi võis tulekahju põhjustada?

Viikna kahtlustab kurja kätt – näiteks Jõhvis ähvardanud mingid purjus tegelased lõbustuspargi maha põletada, sest nad aetud tivolist välja ja antud politsei hoolde.

"Kirjutasime ähvardamise kohta ka politseile avalduse," kinnitab Viikna.

Lustipargi juht arvab, et tulekahju võiski süüdata keegi pahatahtlik, kes viskas karusselli alla midagi põlevat-plahvatavat. Viikna meelest ei saaks karusselli elektrikilp nimelt sellise jõuga plahvatada, et terve lustiratas leekidesse lööb.

Karusselli riket Viikna samuti ei usu, sest tema väitel hooldatakse lõbuseadmeid sageli.

Mida peaksid vigastatud tegema, et valuraha saada?

Viikna ütleb, et ta räägiks sellest ohvrite, politsei ja kindlustusfirmaga, mitte ajalehes, sest muidu võivad hakata valuraha nõudma ka kõrvalised tegelased.

"Praegu on veel vara rääkida võimalikest summadest ja põhjustest. Kõik ekspertiisidki pole veel tehtud."

Samas lubab Viikna, tivoli võtab haiglas olevate kannatanutega ühendust. Kergemini vigastatud peaksid aga ise endast tivolile märku andma. Seejärel saavat hakata kindlustussumma üle läbi rääkima.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee