Maailm

Euroopa Liidu idaosa elanikud käivad Saksamaalt söögikraami ostmas (31)

Toimetas Piret Kütt, 17. mai 2017 13:29
Supermarket Saksamaal EssenisFoto: AFP / Scanpix
Euroopa Liidu idaosa riikides elavad inimesed käivad toidukraami soetamas Saksamaalt, kuna kurdavad, et nende kodumaal saada olev kaup on rämps, kirjutab BBC

Kas peaksime eeldama, et välimuselt identsed pakendid peidavad endas alati sama sisu, küsib väljaanne. Täna saab endistes Nõukogude blokki kuulunud riikide kauplustes laias laastus sama kaupa, mis on Euroopa ja Lääne poodide lettidel. Siiski väidavad nii tšehhid, slovakid, poolakad ja ungarlased, et sildid võivad olla samad, kuid seda ei pruugi olla sisu.

Perega Tšehhist Saksamaale ostlema sõitnud Petr Zedinek toob näiteks tuunikala, mis maksab Saksamaal vähem ja "pole mingi sodi, mida nad üle piiri müüvad". Vorsti uurides peab Petr silmi kissitama, et uskuda selles leiduva liha kogust. See on 87%. "Proovi sellist leida mõnest Tšehhi supermarketist," ütleb ta. 

Riigipiiri lähistel elav Petri pere võtab osturetke Altenbergi ette tavaliselt kolmel korral kuus. Ja mitte ainult nende pere, tõdeb ajakirjanik Saksa linnakese poe parkimisplatsi uurides - ligi pooled parklas asuvatest autodest on Tšehhi numbrimärkidega. Poodi sisenedes kuuleb saksa keelt vaid müüja suust. Asja iroonilisust näitab seegi, et kaupluses kohtab Petr nii oma kunagist klassivenda kui ka naabrimeest. 

"Tundub hullumeelne sõita teise riiki söögikraami ostma, kuid nii see on, " ütleb samuti Tšehhist pärit Šárka Zedínková. "Ja kui võrrelda toiduaineid - pakend on sama, kuid sisu täiesti erinev. Ma arvan, et see on päris kehv olukord," kinnitab ta oma rahvuskaaslase arvamust.