Maailm

Macron ja Merkel asuvad Euroopa Liitu reformima (34)

Aadu Hiietamm, 17. mai 2017 04:00
Macron ja Merkel asuvad Euroopa Liitu reformima.Foto: AFP / Scanpix
Vastne Prantsusmaa president Emmanuel Macron (39, pildil vasakul) tegi esimese välisvisiidi Berliini, kus kohtus Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeliga (62, paremal).

Macron ja Merkel asuvad Euroopa Liitu reformima. Foto: AFP / Scanpix

Samal teemal

Pärast kõnelusi andsid Macron ja Merkel teada, et soovivad Euroopa Liitu ja eurotsooni reformida. Vajadusel ollakse valmis muutma Euroopa Liidu aluslepinguid.

Põhjalikumalt arutatakse ELi reformimist juulis korraldataval Prantsusmaa ja Saksamaa valitsuse ühisistungil. Varem pole seda mõtet korraldada, sest Prantsusmaal toimuvad 11. ja 18. juunil parlamendivalimised, mille järel moodustakse riigis uus valitsus.

Tegelikult sai Prantsusmaa kohe pärast Macroni ametisseasumist uue valitsuse. Seda juhib 46aastane vabariiklane Edouard Philippe, kes oli seni Le Havre’i linnapea.

Ta on hea Saksamaa tundja. Philippe sai keskhariduse Saksamaal Bonnis ja oskab ka saksa keelt. Tema jätkamine peaministrina pärast parlamendivalimisi sõltub valimistulemustest.

Emmanuel Macron on juba neljas Prantsusmaa president, kellega Angela Merkel hakkab koostööd tegema. Temast sai liidukantsler 2005. aasta sügisel, kui Prantsusmaad juhtis veel Jacques Chirac, kes oli võimul 12 aastat ehk kaks kuueaastast ametiaega.

Seejärel vähendati ametiaega viiele aastale ning nii Nicolas Sarkozy kui ka Francois Hollande piirdusid ühe ametiajaga. Angela Merkel seevastu loodab 17. septembril võita järjest neljandad valimised.

Samal teemal

18.05.2017
Macroni moodustatud valitsuse liikmetest pooled on naised
15.05.2017
MÄLUMÄNG | Mida tead uuest Prantsusmaa presidendist Emmanuel Macronist?
15.05.2017
Prantsusmaal astus ametisse ajaloo noorim president
11.05.2017
Kriis ja meeleäng euroliidus