Foto: Robin Roots
Õhtuleht.ee 16. mai 2017 18:38
Sõltumata asja konkreetsest lahendusest, jääb ajaloo silmis kaotajaks riik, kirjutas Eesti kirjanikke ühendav PEN-klubi veel enne, kui lasteporno tegemises süüdistatava Kaur Kenderi saatus teada oli. Tundub, et allakirjutanutel oli õigus: Kenderit ei mõistetud süüdi ja maksumaksja kanda jääb üle 60 000 euro eest õigusabi- ja ekspertiisikulusid, kohtuniku ning prokuratuuri aja- ja palgakulust rääkimata. Vähemalt sama häiriv on aga teadmine, et kohtuprotsessist sai tööriist elukunstnikule, kelle isik ja teos poleks mingil teisel juhul sellist tähelepanu pälvinud. Küll võib kergendatult ohata, et kirjanikku õigeks mõistev otsus jätab ära nii mõnegi ebamugava küsimuse, mis muidu oleksid tõstatunud: milline teinegi mõtteroim võiks Eestis inimesi trellide taha viia, ja kas oleme tagasi jõudnud aega, kus raamatukogudel on vajadus keelatud kirjanduse erifondide järele?

Seda muidugi juhul, kui otsuse edasikaebamine ringkonnakohtusse ei too uusi üllatusi kaasa. Miks sellist sammu on veel vaja, teab küllap kõige paremini prokuratuur, ent arvatavasti ei lähe päris mööda pakkumine, et protsessi käigus korduvalt näppe kõrvetanud ja naerualusekski sattunud võim on sunnitud halva mängu juures lõpuni välja head nägu tegema. Kas prokuratuur vajab veel teistki õppetundi, võib selguda aga hiljemalt siis, kui Kender (või keegi teine) saab maha järjekordse teosega, mille ilukirjanduseks nimetamiseks tavalise inimese keel kuidagi ei paindu.

Kui palju kalleid kirjanduskursusi juristid ja neist kinniseks kuulutatud kohtuistungite tõttu vaid süüdistavate blogide vahendusel osa saav Eesti rahvas veel vajavad, ei peaks aga üldse olema arutelu küsimus. Ei olekski, kui seadusandja mõistaks, et karistusõigus ei tohiks olla nii laialivalguv, millele on tähelepanu pööranud mitte ainult Kenderit kaitsma palgatud juristid. Senikaua aga, kuni justiitsminister ei näe põhjust seaduseparanduseks ja teema kõnetab vaid käputäit riigikogu liikmeid, pole paraku lootust, et Kenderi kaasus jääb viimaseks selletaoliseks.