Eesti uudised

Müüjad ei usu, küll aga ekspert: Tsahkna maja põlengu põhjustas õhksoojuspump (31)

Denes Kattago, 16. mai 2017 17:26
Eestis õhksoojuspumpade turustajad usuvad pigem elektririkke süüd.Foto: ARNO SAAR
Kas õhksoojuspump süütas kaitseminister Margus Tsahkna Nõmme kodumaja? Eesti pumpade turustajad kahtlustavad elekririket, ent politsei kinnitusel on põlengus süüdi siiski õhksoojuspump.

Päästeamet ütles esmaspäeval Õhtulehele, et Põhja päästekeskuse menetleja käis sündmuskohal ja tal pole alust arvata, et tulekahju sai alguse õhksoojuspumbast: "Uurimine jätkub. Õhksoojuspumpadest alguse saanud tulekahjud pole sagedased."

Samal teemal

Küsimusele, kas tegu võis olla süütamisega, ütles päästeamet vastuseks: "Ärme rutta uurimisest ette. Kui asjalood selgemad, saab meedia nendest teada."

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Marie Aava kinnitas teisipäeval Õhtulehele, et põlengus on süüdi siiski õhksoojuspump. "Uurimist ei ole ega tule, sest sündmuskohal uuesti käinud Eesti Kohtuekspertiisi Instituudi peaekspert kinnitas, et tulekahju sai alguse õhksoojuspumbast ning tegu on õnnetusjuhtumiga. Politsei ei kahtlusta kuritegu ja seetõttu menetlust ei järgne."

Päästeametil on teada mitu põlengut, mis on alguse saanud õhksoojuspumbast. Kõige traagilisem neist toimus möödunud aasta veebruaris, kui vanem naine hukkus elumajapõlengus Viimsi vallas Püünsi külas. Eelmise aasta detsembris süütas kärssama läinud pump aga Lääne-Virumaal Sõmeru alevikus köögi seina ja lae.

"Õhksoojuspumbad on suhteliselt võimsad ja paljude kontaktide ning ühendustega elektritarbijad. Seega on rikete tõenäosus suur. Õhksoojuspumpa peaks paigaldama ja hooldama mõni spetsiaalne firma. Kui endal teadmisi napib, võib seadme paigaldamisel tekkida vigu," manitseb päästeamet.

Firmad kahtlustavad elektririket

Soojuspumpadega tegeleva ettevõtte City Kliima OÜ esindaja Eiljar Linnabet ütleb, et tema praktikas oli pühapäevane majapõleng esmakordne juhus. "Üldjuhul kasutavad soojuspumpade tootjad kaitseautomaatikat, mis välistab seadme süttimise. Sellest võib järeldada, et põlengut ei põhjustanud soojuspump. Pigem võis selle põhjuseks olla paigaldusel tehtud viga või vale elektriühendus." Samuti soovitab ta enne pumba ostmist tutvuda ettevõtte taustaga, et veenduda, kas vajaminevad load ja registreeringud on väljastatud. "Madalaim hind on küll ahvatlev, kuid tuleb reeglina kvaliteedi arvelt. Väga oluline on pöörata tähelepanu ka elektritöödele,  et seadmele paigaldataks õige kaitseautomaat ja elektrikaabel. Juhtumeid, kus põleng saab alguse elektrikaablist, on varemgi esinenud."

Ka OÜ ABC Kliima direktor Priit Pärn ütleb, et temagi ei tea ühtegi juhtumit, kus pumba süü oleks tõendamist leidnud. "Ma pakun välja, et soojuspumbast see tulekahju otseselt algust ei saanudki. Vähemalt senini ei ole minuni jõudnud ka ühtegi juhtumit, kus see oleks tõendamist leidnud. Jah, kahtlusi on ka varem olnud, kuid tõendamist ei ole see minu andmetel leidnud. Üks väide eelnevatest kordadest on see, et õhksoojuspump plahvatas ja sellest sai tulekahju alguse. Pigem on see aga nii, et õhksoojuspump plahvatab siis, kui ta saab pikema aja jooksul kõrgetemperatuurilist kuumust. Soojuspumbas sees on külmaaine, mis läheb kuumutamisel gaasilisse olekusse ja see kuumutamise tagajärjel tekkinud rõhk lööbki seadme pauguga lõhki."

Neile sekundeerib Kodukliima Grupp OÜ esindaja Kristjan Kalvik, kes ütleb, et suure tõenäosusega peitub süttimise põhjus elektriühenduses. Näiteks halvas kontaktis, vigastatud kaablis, ülepinges, aga välistada ei saa ka putukate ja pisinäriliste tegevust. "Süttimisvõimalust vähendamiseks tuleb kliimaseadmeid regulaarselt hooldada. Näiteks korra aastas tellida kohale tehnik, kes seadme tolmust ja mustusest puhastab ning elektriühendused üle kontrollib."

Laupäeval oli toimunud IRLi suurkogu, kus Tsahkna parteijuhi ameti maha pani ja uueks esimeheks valiti Helir-Valdor Seeder.

Kaitseminister Margus Tsahkna Nõmme kodu langes punase kuke ohvriks. Foto: Erakogu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee