TÄRKAV ISIKUKULTUS?: Briti konservatiivide liider ja pea­minister Theresa May sõidab valimis­kampaania üritustele bussiga, millel on suurte tähtedega tema nimi. Briti meedia viitab sellega seoses peaministri isikukultusele.Foto: PA Wire/Scanpix
Tiina Tamman 16. mai 2017 04:00
Suurbritannias toimuvad 8. juunil erakorralised üldvalimised. Juhtiv opositsioonijõud, leiboristide partei, esitab oma valimisprogrammi täna ja valitsev konservatiivide partei hiljem sel nädalal.

Tõenäoliselt pole leiboristide valimisprogrammis midagi uut, sest selle põhipunktid lekitati ajakirjandusele juba möödunud nädalal.

Ajalehed analüüsisid asja ja leidsid, et partei kavandatud suurte laenudega ei teki kulutustele küllaldast katet. Nimelt on plaanis taasriigistada raudtee, elektrivõrk ja postiteenus ning kaotada ülikoolides õppemaks.

TÄRKAV ISIKUKULTUS?: Briti konservatiivide liider ja pea­minister Theresa May sõidab valimis­kampaania üritustele bussiga, millel on suurte tähtedega tema nimi. Briti meedia viitab sellega seoses peaministri isikukultusele. Foto: PA Wire/Scanpix

Valitsev konservatiivide partei tuleb senistel teadetel sel nädalal samuti valimisprogrammiga välja. Peaminister Theresa May on juba mõningaid lubadusi tilk-tilga haaval andnud, ent need on väikesed.

Kõige värskem on plaan lubada töötajatel võtta kuni aasta palgata puhkust, et jääda koju hoolitsust vajavate pereliikmete juurde. Mõne päeva eest lubas May ehitada arvukalt sotsiaalkortereid, mille järele on riigis karjuv vajadus.

Ja nii nagu kunagine peaminister Margaret Thatcher, lubab ka May, et korterite elanikud saavad kümmekonna aasta pärast need erastada. Samuti tõotas ta energiahindade tõusule piirid seada.

Riik vajab tugevat opositsiooni

May on napisõnaline, nagu Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise ehk Brexiti teemalgi. Tema lemmikfraas on "tugev ja stabiilne juhtimine", mida naljavennad nii teles kui ka raadios ohtralt aasivad.

Ometi on tal tugev pooldajaskond. Uuringutel on teda peaministrina toetanud 51% küsitletuist, samas kui leiboristide liidri Jeremy Corbyni poolt on vaid 21%. Konservatiivide partei poolt hääletaks 47–49% ja leiboristide partei poolt 29–31% küsitletutest.

Selles nähaksegi Suurbritannia suurt probleemi. Konservatiividele ennustatav ülivõimas valimisvõit ei tuleks riigile kasuks. Meenutatakse, kuidas Tony Blairi hiilgav võit 1997. aastal tõi kaasa kogenematute parlamendiliikmete armee.

Praeguses Brexiti läbirääkimiste ootuses on tegelikult hädasti vaja tugevat opositsiooni. Samuti näitavad viimased avaliku arvamuse küsitlused, et rahva seas kasvab vaikselt nende hulk, kes arvavad, et Euroopa Liidust lahkumise otsus oli vale.

Suuruselt kolmanda partei – liberaaldemokraatide – poolt on vaid 9% küsitletuist. Nii ongi tekkinud jutud võimalikust uuest parteist, kui leiboristid peaksid valimistel kaotama.

Neis figureerib Tony Blairi nimi. Räägitakse sajast tuntud leiboristist, kes tagasivalituna istuksid eraldi ja üritaksid taastada parteiliidri valimistel endise korra, sest uute reeglitega valitud Corbyn ei vii parteid võidule.

Praegu aga tuuritavad nii leiboristide kui ka konservatiivide valimisbussid mööda riiki ringi. Mõnevõrra üllatuslikult on konservatiivide sinisel bussil suurte tähtedega Theresa May nimi (Theresa May: For Britain), ent partei oma on vaid väikeses kirjas allääres. Ajalehedki teevad selle põhjal viiteid peaminister May isikukultusele.