Maailm

Prantsusmaal astus ametisse ajaloo noorim president (14)

Õhtuleht.ee, 15. mai 2017 04:00
PRESIDENT ABIKAASAGA: Emmanuel Macron tervitab rahvast koos oma 64aastase abikaasa Brigitte’iga Élysée palee trepil. Ta on lubanud, et abikaasa saab tema valitsuses ametliku positsiooni.Foto: AFP / Scanpix
Prantslased korraldavad võimu üleandmist teistest riikidest mõneti erinevalt. Tuumakoodid andis lahkuv president Francois Hollande oma noorele järglasele üle juba eilehommikuse neljasilmavestluse ajal enne ametisse vannutamise tseremooniat ja lahkus pärast seda.

Presidendi residentsi Elysee paleesse astus aga kaua enne oma abikaasat Brigitte Macron. Seegi on ammune tava, et just presidendi abikaasa võtab perenaisena palee üle pärast seda, kui sealt on minema toimetatud kõik eelmise riigipeaga seonduv.

Samal teemal

39aastane Emmanuel Macron on noorim ametisse astuv Prantsusmaa president. Oma esimeses kõnes presidendina lubas ta, et veel samal õhtul alustab ta tööd riigi heaolu nimel. "Prantslased valisid lootuse paremale tulevikule," ütles Macron.

"Ma pean õigustama nende usaldust ja täitma kõik, mida valimiskampaania ajal lubasin. Tahan anda prantslastele tagasi eneseusu, mis on aastakümnete jooksul vähenenud. Praegu vajavad Euroopa ja kogu maailm Prantsusmaad rohkem kui kunagi varem ning peame koos ehitama maailma, mis sobib noortele."

Macron ei unustanud rõhutada ka seda, et kavatseb oma südameasjaks võtta Euroopa Liidu tulemuslikkuse ja demokraatia edendamise. Tõenäoliselt seisavad tal siiski ees tõsised kodused vastukäimised, sest ta on lubanud muuta tööseadusandlust. Ametiühingud on muutustele alati vastu seisnud ja lubavad nende vastu võidelda viimse veretilgani. Tuleval kuul peetavatel parlamendivalimistel on Macronil hädavajalik saavutada oma liikumisele En Marche! soliidne enamus, et kõik uuendused sealgi läbi läheksid. Ta on lubanud esitada oma kandidaadid kõigi 577 parlamendiliikme kohale.

Pärast ametivande andmist pani vastne president pärja tundmatu sõduri hauale Võidukaare all, osales ametlikul lõunal ja külastas õhtupoolikul Pariisi linnavalitsust. Seegi on Prantsusmaal traditsiooniks, et president käib avaldamas tunnustust teda võõrustavale ja majutavale linnale. Kõik tseremooniad toimusid tugeva politseivalve all, lisaks väiksematele tänavatele oli suletud ka Champs-Elysees’ avenüü.

Juba täna lendab Macron esimesele välisvisiidile Berliini kantsler Angela Merkeli jutule. Prantsuse ajakirjandusväljaanded kinnitavad, et juba täna võivad prantslased teada saada ka selle, kellest saab uue valitsuse peaminister.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee