Foto: TAIRO LUTTER
Toimetas Aleksander Pihlak 14. mai 2017 10:09
Eesti ja Hiina vahel sõlmiti uus haridusalane koostööprogramm aastateks 2017-2022, mille sisuks on üliõpilasvahetus ja stipendiumide pakkumine, vastastikune keele, kultuuri ja ajaloo õpetamine ning noortevahetus.Noorte ja välissuhete asekantsler Madis Lepajõe märkis, et koostöö Hiinaga on viimastel aastatel hoogustunud.

„Suure sammu tegime kaks aastat tagasi, kui Eesti ja Hiina vahel allkirjastati kõrghariduse diplomite ja kvalifikatsioonide vastastikuse tunnustamise kokkulepe, mida ülikoolid olid pikisilmi oodanud,“ sõnas Lepajõe.

„Koostöö on väga oluline ka keeleõppe puhul. Hiinas saab õppida eesti keelt juba kahes kohas. Eestis pakuvad hiina keele õppimise võimalust lisaks kahele ülikoolile ja keeltekoolidele ka kümmekond üldhariduskooli.“

Uue hariduskoostöö leppe kohaselt eraldab Hiina igal aastal Eesti kandidaatidele kolm riiklikku stipendiumi õppimiseks Hiina kolledžites või ülikoolides bakalaureuse, magistri- või doktoriõppes.

Eesti pakub igal aastal kolm samaväärset stipendiumi Hiina kandidaatidele. Lisaks eraldab kumbki riik teisele ühe oma keele ja kultuuri suvekursuse stipendiumi igal aastal. Noortevahetuse soodustamiseks kutsuvad mõlemad riigid teise noortedelegatsioone nädalasele visiidile.

Eesti ja Hiina uus haridusalane koostööprogramm tugineb 1993. aastal kahe riigi vahel sõlmitud kultuuri-, haridus- ja teadusalase koostöö lepingule.

Huvitavaid fakte Eesti – Hiina vahekorrast

  • Eestis on hiina keelt ja kultuuri võimalik süvendatult õppida Tallinna Ülikoolis, hiina keelt Tartu Ülikoolis ja mitmes keeltekoolis. Hiina keele ja kultuuri keskusena avati Tallinna Ülikoolis 2010. aastal Konfutsiuse Instituut.
  • Eesti üldhariduskoolides õpib 2016/2017. õppeaastal hiina keelt kokku 234 õpilast.
  • Hiinas saab eesti keelt õppida Pekingi Välisõpingute Ülikoolis (Beijing Foreign Studies University), kus alates 2011. aastast töötab Eestist lähetatud lektor. Eesti keele õpet on alustamas ka teine ülikool (Beijing International Studies University).
  • Hiina on üks Study in Estonia prioriteetseid sihtriike ja Hiinast pärit välisüliõpilaste arv Eesti kõrgkoolide tasemeõppes on tõusnud 2016/2017. õppeaastal 109 üliõpilaseni.
  • Hiina on huvitatud Eesti üliõpilastest – 18. mail toimub Tallinnas Euroopa hotellis haridusmess, kus 15 kõrgkooli esindajad tutvustavad õppimisvõimalusi Hiinas.
  • Teaduskoostööd tutvustas tänavu aprillis Hiinas ilmunud EURAXESSi ehk Euroopa Komisjoni teadlaste liikuvust toetava võrgustiku erinumber.