Pilt on illustreeriv. (Alar Truu)

Organistasioonid üle terve maailma langesid massiivse küberrünnaku ohvriteks. Kõige suurema löögi said Briti haiglad.

Tuhandetes kohtades on arvutieid blokeerinud program, mis nõuab bitcoinides 300 dollarit.

Teateid on tulnud kokku 99 riigist, mille hulka kuuluvad Suurbritannia, Ameerika Ühendriigid, Hiina, Venemaa, Hispaania ja Itaalia.

Küberturbe firma Avast teatas, et on kokku puutunud 75 000 lunavarajuhtumiga üle terve maailma, kus esineb programm nimega WannaCry või muud selle nime variandid

Mitmed spetsialistid peavad erinevaid juhtumeid omavahel seotuks, kuid lisavad, et see rünnak ei pruugi olla kindlatele sihtmärkidele suunatud.

Kõige karmima löögi said Briti haiglad, mille arstid pidid patsiente minema saatma ning kohtumisi ja operatsioone edasi lükkama.

Osade teadete põhjal oli Venemaal viirus kõige arvukamalt levinud. Venemaa siseminsteeriumi sõnul on viiruse lokaliseerimisel näha, et rünnaku alla jäävad personaalsed arvutid, mis kasutavad Windowsi operatsioonisüsteemi.

Teateid on tulnud ka Saksamaalt kohalikust rongijaama piletimasinast ja Itaalia ülikooli arvutiklassist.

Mitmed Hispaania firmad on samuti viiruse all kannatanud. Näiteks telekommunikatsioonifirma Telefonica, energeetikaettevõte Iberdrola ja kommunaalteenuste pakkuja Gas Natural. Firmade töötajad pidid oma arvutid välja lülitama ja oma töö pooleli jätma.

Osade ekspertide sõnul võis rünnaku eesmärgiks olla Microsofti süsteemides vea ja nõrkuse leidmine.

Küberrünnaku taga on häkkerite grupp The Shadow Brokers, kes varastasid USA Riikliku Julgeolekuagentuuri(NSA) tagant ja proovisid siis kodeeritud vahemälu veebis oksjonil maha müüa.

Hiljem tegid nad kõik tasuta kättesaadavaks, avaldades 8.aprillil koodi avalimseks salasõna.

Häkkerid on öelnud, et salasõna avaldamine on nende protest USA presidendi Donald Trumpi vastu.

Jaga artiklit

12 kommentaari

T
Tundub et terve maailm pööratakse sellel aastal pahupidi oma massiliste küberrünnakutega!  /   14:41, 14. mai 2017
No kaua võib taluda igasuguseid jamasid.Võiks elu võtta sellisena,nagu ta meil praegu on.Inimestel ei lastagi enam rahulikult edasigi elada.Pidevalt käibki mingisugune kiusamine ja hirmutamine.Mõnedes riikides ei olegi õieti ei puhast vett,riideid,toitu,magamiskohti,normaalset elu.Pidevalt käibki üks igavene paugutamine,plahvatamine,sõdimine,hävitamine mille eest ei saagi õieti midagi.Mida siis saab:häda risti ja viletsust.Vahel on tunne et,mul endalgi vahepeal lendab katus pea kohalt ära ja käib plahvatus läbi keha temperatuuri,mille kraad on õnneks 36 kraadi.Seegi hea,siis järelikult jumal kaitseb mind ja kodumaad üli hästi.
T
tux  /   15:47, 13. mai 2017
arvutiviirusi pole olemas!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis