Galeriid

VIDEO ja SUUR ÕHTULEHE GALERII | Tallinnas sildusid NATO uhked sõjalaevad (43)

Denes Kattago, 12. mai 2017 15:13
NATO laevad Tallinnas Foto: Teet Malsroos
Õhtuleht käis Tallinna Vanasadamas uudistamas kahte siia saabunud fregatti. Põhjalikumalt tehti tutvust NATO eskaadri lipulaeva HNoMS Roald Amundseniga Norrast. Üks mereväe grupp saabus siia Eesti mereväe ohvitseri juhtimise all.

Ringkäiku viis läbi HNoMS Roald Amundseni komandör kaptenleitnant Eivind Kvalvåg isiklikult. Kaptenil on väga hea meel siin sildumise üle, on ju kodusadamast Norras lahkumisest möödas juba kuus kuud ja kuivale maale satub harva.

Samal teemal

„Need harvad peatused meie sõprade sadamates toovad alati rõõmu mereväerutiiniga harjunud meeskonnale,“ ütleb komandör Kvalvåg. Nii kaptenleitnant kui ka tema teine abi soovivad vabal ajal lisaks vanalinnale kindlasti külastada Eesti meremuuseumi. Üheks põhjuseks on ka see, et Lennusadama filiaalis on tallel 90ndatel Norra poolt Eestile kingitud ja praegu "erus olev" sõjalaev.

Kvalvågi sõnul on Amundsen mitmeotstarbeline fregatt - see suudab jälitada allveelaevu, võidelda pealveelaevade vastu, kaitsta end õhust lähtuva ohu eest, olgu nendeks siis lennukid või raketid.

Eskaader on kindlates viikingite kätes – 26aastase mereväe kogemusega Kvalvågi ja kogu meeskonna üle valvab tema kajutit ehtiva Norra kuningapaari portreed. Samuti aitavad pikkadel missioonidel olevatel meremeestel peletada koduigatsust laeva menüüs regulaarselt figureerivad norrapärased road, kodumaa televisioon ja side omastega neti vahendusel.

Seosest koduga räägib Kvalvågi teine abi – 30 aastat Norrat teeninud ohvitser Roy Sæten laeva nimevalikust. „Hispaanias Norra juhiste järgi ehitatud viiele selle klassi fregatile otsustati anda Norra kuulsate maadeuurijate nimed.“

Vanasadamas sildus NATO 1. alaline mereväegrupi kaks fregatti lipulaev HNoMS Roald Amundsen Norrast ja HNLMS Evertsen Hollandist. "Gruppi kuuluvatel fregattidel on võimekus nii õhutõrjeks, veepealseks aga ka veealuseks lahingtegevuseks. Läänemeri on väga oluline piirkond NATO jaoks ja me jääme oma grupiga siia pikaks ajaks," ütleb NATO 1. alalise mereväegrupi ülem kommodoor Ole Morten Sandquist, kes on samuti Norra mereväest.

Kokku saabus Tallinnasse plaanilisele sadamavisiidile kuus NATO sõjalaeva kahest alalisest mereväegrupist. Alused osalevad erinevatel harjutustel ja üritustel, täiendavad oma varusid ning annavad meeskonnaliikmetele võimaluse puhkuseks.

"Mul on hea meel tervitada mõlema grupi laevu Tallinnas. NATO merejõudude kohalolek on märk kindlatest ja toimivatest liitlassuhetest," ütles mereväe ülem mereväekapten Jüri Saska, kelle sõnul on ta eriti uhke selle üle, et üks NATO gruppidest saabus Tallinnasse Eesti mereväe ohvitseri juhtimise all.

"Kaptenleitnant Seljamaa on koos oma staabiga teinud suurepärast tööd, mis on leidnud NATOs  kõrget tunnustust," lisas mereväekapten Saska.

"Läinud on päris hästi. Oleme käinud viieteistkümnes erinevas sadamas ja osalenud mitmetel miinitõrjeoperatsioonidel. Kõige suurem eesootav õppus on Baltops juuni alguses," ütles kaptenleitnant Johan-Elias Seljamaa.

Enne Tallinnasse saabumist viisid laevad täna varahommikul läbi ühise manööverharjutuse merel koose Eesti mereväe lipulaevaga miinijahtiga Admiral Cowan.

Kaks fregatti lahkuvad Tallinnast esmaspäeval, miinitõrjegrupp viib alates esmaspäevast läbi Tallinna lahes ja Naissaare ümbruses toimuva miinitõrjeoperatsiooni. Mõlemad mereväegrupid jäävad Läänemere regiooni ja osalevad juunis algaval Läänemere suurimal mereväeõppusel Baltops 2017.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee