Neitsi Maarja Fátima kujuFoto: AP / Scanpix
Maailm
12. mai 2017, 10:48

100 aastat Fátima ilmutuspäevast: lisaks paavstile on Portugali oodata ligi miljon palverändurit (1)

Paavst Franciscus alustas palverännakut Portugali - kohta, kus 1917. aasta 13. mail ilmutas end kolmele karjuslapsele Neitsi Maarja Fátima. 
Kolm karjuslast, kelle Neitsi Maarja end 1917. aastal ilmutas Foto: Vida Press

Lisaks paavstile on Portugali kogunemas tohutul hulgal rahvast, mistõttu on riik oluliselt turvameetmeid suurendanud, vahendab BBC. Nii on määratud ajaks taastatud piirikontroll, mis  tähendab, et peatatakse Schengeni avatud piiride pakt. Prognoosi kohaselt on Fátima ilmutuskohta tänavu oodata ligi miljon palverändurit. 

Neitsi Maarja Fátima ilmutuspaika saabunud palverändurid Foto: Reuters/Reuters

Muu hulgas on paavst Franciscusel plaanis postuumselt pühakuteks kuulutada lapsed, kellele Fátima end 100 aastat tagasi ilmutas.

Kaks neist - Giancinta, kes suri aastal 1918 ja Francisco Marto, kes suri 1919. aastal, kuulutatakse pühakuteks homme. Mõlemad lapsed surid gripiepideemia tagajärjel. Laste surma oli ette kuulutanud ka Neitsi Maarja. Kolmas ilmutust näinu, Lucia dos Santos, suri 2005. aastal südamerikke tagajärjel, olles 97aastane. Tema pühakuks kuulutamise protsessiga tehti algust juba 2008. aastal.

2005. aastal surnud Lucia Dos Santose matused Foto: Vida Press

1917. aasta 13. mai

Kolm last nägid Neitsi Maarja ilmutust Fátima külas Portugalis 1917. aastal kuueteistkümnel korral maikuust kuni oktoobrini. Lastele, toona 10aastasele Luciale, 9aastasele Francescole ja 7aastasele Giacintale, ilmutas end Maarja ja palus neil iga päev palvetada patuste eest ning nende eest, kes on põrgutules.

Fátima Maarja ilmutus märgib samuti Esimese ja Teise maailmasõja ettekuulutust ning Johannes Paulus II atentaati. 

1981. aasta 13. mail, Fátima Maarja päeval, toimuski mõrvakatse Johannes Paulus II-le Püha Peetruse väljakul Roomas. Hiljem, paranenuna, külastas paavst isiklikult Fátima linna. Kuul, mis teda tabanud oli, asetati aga ilmutuspaigas asuva Fátima Maarja kuju sisse, kus see asub tänini.

Allikas: katoliku.ee

Fátima kuju Fátima linnas Portugalis Foto: AFP / Scanpix