Donald Trump | James ComeyFoto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 11. mai 2017 04:00
USA president Donald Trump vallandas teisipäeval Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori James Comey, kelle oli 2013. aastal ametisse nimetanud eelmine president Barack Obama. Tavaliselt on FBI direktor ametis kümme aastat.

James Comey kuulis presidendi otsusest meedia kaudu ja pidas seda algul naljaks. Seejärel jõudis temani presidendi kiri, milles Trump teatas, et on heaks kiitnud justiitsminister Jeff Sessionsi ja asejustiitsministri Rod Rosensteini soovituse FBI direktor vallandada. Trumpi sõnul peab uus juht taastama usalduse FBI vastu.

Ajutiselt täidab FBI direktori kohuseid senine asedirektor Andrew McCabe.

Telekanali CNN andmetel vallandati James Comey seoses Hillary Clintoni e-kirjade skandaali uurimisega. Talle heideti ette soovitust, et Hillary Clintonit ei tuleks võtta vastutusele.

Demokraadid seevastu leiavad, et Comey vallandati ilmselt sellepärast, et FBI uurib praegu Venemaa sekkumist presidendivalimistesse ja Trumpi kampaaniameeskonna võimalikke sidemeid Vene võimudega.

Donald Trump võttis eile Valges Majas vastu Venemaa välisministri Sergei Lavrovi, kes eelnevalt pidas kõnelusi USA välisministri Rex Tillersoniga. Kõneluste keskmes oli olukord Süürias.

Donald Trump ja Sergei Lavrov Foto: Vida Press

Tasub meenutada, et 12. aprillil käis Tillerson Moskvas ja kohtus seal pärast kõnelusi Sergei Lavroviga ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Lavrov ütles enne kohtumist Trumpiga, et peab oluliseks USA ja Venemaa presidendi isiklikku kokkusaamist.