Eesti uudised

Riigikogulase Oudekki Loone selgitus, miks ta käis pronkssõdurile nelke viimas, vallandas pahameeletormi

Juku-Kalle Raid Oudekki Loone 9. mai postitusest: "Anna ikka abi, lollike!" (175)

Teet Teder, 10. mai 2017 10:50
Oudekki Loone eile pronkssõduri juures. Foto: Tiina Kõrtsini
"Natsionaalsotsialistide võidu korral oleks Eesti praegune vabadus olemata ja eestlased oleks kas tapetud või saksastatud," teatas riigikogulane Oudekki Loone, miks ta pronkssõdurile lilli viis. Loone väljaütlemised tekitasid pahameeletormi. "Kõva põrutus," vastab Juku-Kalle Raid. "Kuidas selline inimene riigikogus istuda saab?" küsib Harri Kingo.

Loone kiidab oma Facebooki postituses, et liitlaste võit Teises maailmasõjas on miski, mida eestlased ja venelased saavad koos tähistada. Aga ütleb ka, et tavalised venelased võitlesid Teises maailmasõjas oma riigi iseseisvuse eest. "Kui me ei austa teiste iseseisvusvõitlust, mis alusel soovime siis, et nemad austaksid meie iseseisvusvõitlusi?. Venelastele on 9. mai tähtis. Kogu maailm teab, et võit saavutati nende vere hinnaga. Seda ei pea pisendama ja unustama."

Eile ütles Loone "Aktuaalsele kaamerale" veel: "Ma arvan, et Eestis on eriti oluline mõelda, et kuigi Eesti vabadusega läks veel aega pärast Teist maailmasõda, siis see, et pommid ei kukkunud kaela, on ka Eestis päris oluline."

"Ennäe uudiseid," hüüab Juku-Kalle Raid. "Ma võtan selle riski ja imestan nüüd Oudekki Loone kommentaari, milles too pajatab, et tänu Punaarmeele ei langenud meie linnadele pommid," kirjutab ta. "Kus see nunnu Oudekki ise pihta sai? Ja millega. Ja kuna. Aga kõva põrutus on vilunud spordisõbrale viivitamatult näha."

Endine ajakirjanik Harri Kingo vastab Loonele: "Ma ei tea... selline avalik vale ja küünilisus on ikka täiesti arusaamatu. Ajaloolased võiksid Ouddekkile selgitada, millised olid lahingud Eestis ja millised olid meie rahva ohvrid. Kuidas selline inimene, kes ülbelt valetab tervele eesti rahvale näkku, riigikogus istuda saab!? Ta ei peaks seal olema. Ta ei peaks üldse Eesti poliitikas olema."

Riigikogu Vabaerakonna fraktsiooni nõunik Sergei Metlev: "Palju õnne, Oudekki, et oled sülitanud ja seitse korda traktoriga üle sõitnud riigikogu liikme vandest, tunnustades totalitaarse Stalini režiimi kujuteldavaid teeneid Eesti riigi ja rahva ees."