Maailm

ISA: "Minu poeg suri 1994. aastal, kuid tema süda seiskus tänavu." (7)

Aadu Hiietamm, 10. mai 2017, 04:00
ITAALIA AUDOONOR: Kurjategijad tapsid 1994. aastal Lõuna-Itaalias seitsme­aastase ameeriklase Nicholas Greeni (pildil). Pärast surma siirati tema elundid Itaalias seitsmele abi vajanud patsiendile. Praegu kannab Itaalias Nicholas Greeni nime 122 objekti.Foto: Vida Press
1994. aastal tapsid kurjategijad Lõuna-Itaalias seitsmeaastase ameeriklase Nicholas Greeni. Vanemad otsustasid poja elundid anda seitsmele abivajajale. Tänavu veebruaris suri temalt uue südame saanud Andrea Mongiardi, vahendab BBC. Nicholase juhtum andis Itaalias tugeva tõuke elundidoonorlusele. 

Californiast pärit ameeriklased Margaret ja Reginald Green olid tol 1994. aasta septembriööl koos tütre ja pojaga puhkusereisil Lõuna-Itaalias. Teel Salernost Reggio Calabriasse hakkas nende autot jälitama tume sõiduk. Mõne aja pärast sõitsid jälitajad ameeriklaste auto kõrvale. Margaret ja Reginald kuulsid kõrval liikunud sõidukist valju sõimu. Tundus, et jälitajad soovisid, et nende auto peatuks.

"Mõtlesin, et jääme peatumise korral täielikult nende meelevalda ja andsin seetõttu gaasi. Jälitajad vastasid samaga. Algas öine kihutamine. Mõne aja pärast purustas kuul tagaklaasi. Margaret vaatas tagaistmele, tundus, et lapsed magasid," meenutab Reginald. 

Poeg sai kuuli pähe 

Tegelikult olid lood hoopis hullemad. Tütar Eleanor magas tõepoolest rahulikult, kuid poeg Nicholas oli saanud kuuli pähe. See selgus alles siis, kui Reginald auto teepervel peatas. Kuul oli purustanud ka esiklaasi. Jälitajad põgenesid.

Raskelt haavatud Nicholas langes koomasse ja suri 1. oktoobril Messina haiglas. Surma eel nõustusid vanemad loovutama poja elundid doonori ootel olevatele patsientidele. Abi said seitse noort itaallast. Francesco Mondellole ja Domenica Gallettale siirati silma sarvkest, Tino Mottale ja Anna Maria Di Cegliele neer, Maria Pia Pedalale maks, Silvia Ciampile kõhunääre ja 15aastasele Andrea Mongiardole süda.

Seitsmest patsiendist suri esimesena paar aastat tagasi Silvia Ciampi. Tänavu veebruaris lahkus siit ilmast ka Nicholase südamega ligi 22 ja pool aastat elanud Andrea Mongiordo.

Ren Greeni sõnul elas Andrea Mongiordo doonori südamega kolm korda kauem kui doonoriks olnud Nicholas. "Minu poeg suri 1994. aastal, kuid tema süda seiskus alles tänavu," ütles ta hiljuti BBCle antud intervjuus. 

Nicholase efekt 

Margareti ja Reginaldi otsus anda oma Itaalias tapetud poja elundid kohalikele patsientidele liigutas itaallasi. Kümne aastaga kasvas Itaalias elundidoonorite arv kolm korda.

See fenomen sai nimeks l’effeto Nicholas (Nicholase efekt). Reginald kirjutas poja loost ka raamatu, mille põhjal valmis 1998. aastal film "Nicholas’ Gift", milles mängisid Jamie Lee Curtis ja Alan Bates.

Väike Nicholas tõsteti Itaalias lausa kangelase seisusesse. Tema nime kannab seal 122 objekti: 50 väljakut ja tänavat, 27 parki ja aeda, 27 kooli ning 18 muud mälestusmärki ja ehitist. Itaalia president autasustas Nicholase vanemaid riigi kõrgeima tsiviilordeniga.

Isa sõidab igal aastal kaks korda Itaaliasse, et rääkida doonorluse kasulikkusest. Viimase külaskäigu ajal kohtus ta Maria Pia Pedalaga, kes oli Nicholase surma ajal neerupuudulikkuse tõttu koomas. Tänu doonorneerule tüdruk paranes, läks mehele ja sünnitas poja, kellele pani nimeks Nicholas, ja seejärel tütre Alessia.

Pärast poja surma otsustasid Margaret ja Reginald, et nende tütar Eleanor ei pea kasvama üksi suureks ning 1996. aasta mais sündisid neil kaksikud Laura ja Martin, kes tähistavad juba 21. sünnipäeva.

Mis puutub Nicholase tapnud kurjategijatesse, siis vahistas Itaalia politsei 2. novembril 1994 kaks meest, Francesco Mesiano ja Michele Iannelo. Neid kaitses kohtus Itaalia üks paremaid advokaate.

1997. aastal leidis kohus, et meeste süü tõestamiseks napib asitõendeid. Aasta hiljem mõistis apellatsioonikohus Michele Iannelo eluks ajaks Francesco Mesiano 20 aastaks vangi. Selle otsuse kinnitas 1999. aastal Itaalia ülemkohus.

Kuriteo motiiv aga jäigi mõistatuseks. Siiani pole teda, kas see oli röövimiskatse või palgamõrv, mille sooritamisel eksiti autoga. Reginald arvab, et mõrvarid olid seotud maffiaga, sest vaevalt oleks neid muidu tippadvokaat kaitsnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee