Oudekki LooneFoto: Tiina Kõrtsini
Denes Kattago 9. mai 2017 16:24
Oma personaalset au 9. maile käisid punaste nelkidega avaldamas ka riigikogu Keskfraktsiooni liikmed Olga Ivanova ja Oudekki Loone. Hommikul käis pronkssõdurile lilli viimas ka europarlamendi saadik Yana Toom.

Lasnamäe linnaosavanemana poliitikasse tulnud Olga Ivanova suhtles kohapeal teiste seas ka Venemaa propagandamaigulise uudiskanaliga Sputnik. Tema selles midagi imelikku ei näe ja arvab, et iga parlamendiliige peakski kogu meediaga rääkima.

Politoloog ja riigikogu liige Oudekki Loone ütles Õhtulehele, et tema arvates polevõidupüha tähistamises midagi imelikku. „8. ja 9. mail tähistatakse sõja lõppu ja see on väga oluline sündmus meile kõigile. Võiksime meelde tuletada natsi- ja fašismirežiime ja neid enam mitte tagasi tahta,“ ütleb Loone, kes on kogu aeg käinud lilli viimas nii ajaloolistel kui isiklikel põhjustel.

„Teise maailmasõja kontekstis on väga oluline kummal pool võideldi. Kõiki hukkunuid tuleb mälestada ja see konflikt oli õudne kõigile. Uhke on kui sa valisid sõjas liitlaste poole. Üks natsirežiimi kuritegudest on, et ta mobiliseeris meie Eesti poisid oma sõjaväkke. See oli õudne kuritegu, mille peale ma olen kuri. Loomulikult ei saa seda neile meestele ette heita, sest neil polnud valikut. Kas surm või sundmobilisatsioon. Tänu sellele nad elasid ja meie oleme olemas ning räägime eesti keelt. Ma ei usu, et enamik, keda sundmobiliseeriti, tegid seda hea meelega,“ lisab Loone.