Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Macron on Prantsusmaa trump? (18)

Õhtuleht.ee, 8. mai 2017 19:02
Foto: BENOIT TESSIER
Sellist kollektiivset kergendusohet, kui oli Prantsusmaa äsjaste presidendivalimiste tulemuste selgudes, pole olnud Brexiti ja Donald Trumpi USA presidendiks saamise šokist saati. Kuid liiga lihtne oleks leppida tõdemusega, et Emmanuel Macroni tõusuga Prantsusmaa riigipeaks oleks kogu Euroopa saatus automaatselt päästetud, kuigi nii Euroopa kui ka Eesti liidrite juubeldustest selline mulje jääb.

Tegelikult on Macron poliitikas sama tundmatu suurus nagu oli Trump mitte ainult ametisse astudes vaid ka seniajani. Macron valiti parema puudusel – mitte sellepärast, et ta oleks olnud parim, vaid tundus kahest teise vooru jõudnud kehvast parim.

Samal teemal

Nii võib tinglikult öelda, et Prantsusmaa sai endale oma Kersti Kaljulaidi, kellest rahvas ei teadnud hiljutise ajani peaaegu midagi. Erinevus on vaid selles, et kui meil vormistas valimistulemuse riigikogus ära valimiskogu läbikukkumisest ehmatanud poliitiline eliit, siis Prantsusmaal langetas valiku kahes voorus ikkagi rahvas.

Kuid tulemust tervitanud Euroopa poliitikud ei tunnustanud mitte niivõrd Macroni võitu, kuivõrd Rahvusrinde juhi Marine Le Peni kaotust. Tervitajate arusaama järgi kahanes Macroni võiduga Brexiti kordumise võimalus Prantsusmaal ja tugevnes hüppeliselt ELi positsioon. Kuid kindel on seegi, et Macroni valimisstaabist lekkinud infot alles hakatakse läbi kaevama ka üllatused pole välistatud.

Kuid üllatused pole välistatud ka poliitikas, mida Macron ja teda võidule viinud jõud kavatsevad või saavad hakata ajama. Ühtpidi võib riigi noorimast riigipeast paradoksaalsel kombel saada kõigest senisest kinnihoidja ja muutustele vastuseisja. Arvestades seda, et keegi justkui tema võitu ei tahtnudki, võib vaid retooriliselt küsida, kas ka tema hakkab oma kahe eelkäija Nicolas Sarkozy ja Francois Hollande´i eeskujul maadlema madala reitinguga. Aga võib minna ka vastupidi.

See sõltub aga sellest, kelle suudab Macron peaministriks nimetada ja milliseks kujuneb jõudude vahekord pärast sealseid kuu pärast toimuvaid parlamendivalimisi. Siis saab selgeks, kas Euroopa liidritel oli põhjust juubeldada ja milline saab olema selle suurriigi roll maailmapoliitikas.

Samal teemal

09.04.2017
Wall Street Journal: Emmanuel Macroni potentsiaalseks liitlaseks võib saada Kersti Kaljulaid
09.04.2017
Emmanuel Macron saab oma valdusesse tuumakohvri