Maailm

USA õhutab oma liitlasi terrorismi vastu võitlema, proovides ise tagasi tõmbuda (20)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 7. mai 2017 12:26
President Donald Trump.Foto: Pablo Martinez Monsivais
Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi uus terrorismisvastane eelnõu nõuab USA liitlastelt suuremat panustamist.

Eelnõu järgi peaks USA edaspidi kalleid sõjalisi kohustusi vältima, vahendab Reuters.

''Meil on tarvis intensiivsemalt jihadistlike rühmituste vastu võidelda ja samal ajal Ameerika vere ja varanduse kulu vähendada,'' oli eelnõus kirjas.

''Me proovime vältida kalleid ja laiaulatuslikke sõjalisi sekkumisi ja vaatame sagedasemini oma liitlaste poole, kes võiksid samuti terrorismi eemaldamise eest vastutust võtta.''

Samas aga on eelnõus välja toodud, et terrorismi ei olegi võimalik täiesti lõplikult võita.

Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõukogu pressiesindaja Michael Antoni sõnul proovib administratsioon USA riikliku julgeoleku strateegiat värske pilguga vaadata. Tema sõnul ei ole taolist strateegiat alates 2011. aastast kaalutud.

Uue eelnõu eesmärk on Antoni sõnul Ühendriiki, selle rahvast ja huvisid terroristide ähvarduste ja viha eest kaitsta.

''See uus strateegia tõstab esile teostatavaid ja realistlikke eesmärke ning juhtpõhimõtteid,'' lisas ta.

Äärmusliku islamismi vastu võitlemine oli üks Trumpi eelmise aasta presidendivalimiste kampaania suurimaid punkte.

Kuigi eelnõu esimene ja juhtiv printsiip on lubadus alati oma riiki, rahvast, huvisid ja liitlasi terrorismi eest kaitsta, on eelnõu üheks eesmärgiks ka oma liitlastele rohkem vastutust anda. Ameerika Ühendriigid on terrorismivastast võitlus kuni 2011. aastast juhtinud ja eelnõus on vähe detaile selle kohta, kuidas suunata vastutust teistele riikidele, mis ei ole sõjaliselt jõult sama võimekad.

Eelnõus mainitakse vähe inimõigusi, head juhendamist ja teisi ''pehmeid'' võtteid, millega Washington on minevikus teistel riikidel aidanud oma piirides äärmusliku liiikumise levikut ära hoida.

Uus strateegia on kontrastiks Obama strateegiale, milles inimõiguste ja privaatsuse austamine, juhendamine, läbipaistvus ning seadustest kinni pidamine olid juhtivateks põhimõteteks.