Presidendikandidaat Emmanuel Macron.Foto: BENOIT TESSIER
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 6. mai 2017 11:32
Prantsusmaa presidendivalimiste kandidaat Emmanuel Macron räägib peale elektronpostkastidest pärit dokumentide lekkimist, et on massiivse küberrünnaku ohver.

Rünnak toimus vaid päev enne Prantsusmaa presidendivalimisi ja Macroni kampaania kohaselt on rünnaku eesmärgiks Macroni toetuse õõnestamine. Kampaania lisab, et lekkinud dokumendid olid segamini võltsidega, et inimesi segadusse ajada.

Prantsusmaa presidendivalimiste teises voorus pistavad rinda Macron ja paremäärmuslane Marine Le Pen. Senised küsitlused ennustavad, et endine rahandusminister Macron võidab valimised 20 protsendipunktiga.

Küberrünnaku käigus lekkis anonüümse kasutaja kaudu internetti üheksa gigabaidi jagu informatsiooni ehk kümneid tuhandeid elektronkirju ja dokumente. Nende saamiseks häkiti mitmete ametnike personaalsetesse ja ametlikesse elektronpostkastidesse.

Süüdlast ei ole veel tuvastatud. Kuigi Macroni meeskond on väitnud, et rünnak oli nende toetuse õõnestamiseks, ei ole nad ühtegi teist parteid süüdistanud. 

Wikileaks, kus dokumendid ja kirjad avaldati, on teinud avalduse, et nemad ei ole küberrünnaku eest vastutavad.

See ei ole esimene kord, kui Macroni on rünnatud. Tema meeskond on juba tunda saanud mitut küberrünnakut, milles nad on süüdistanud Ukrainas ja Venemaal tegutsevaid gruppe. Macroni meeskond kahtlustab, et Kreml tahab Le Peni aidata, kuna tema välispoliitilised vaated on neile kasulikumad. Venemaa on sellist tegevust eitanud.