OLUKORRAGA TUTVUMAS: Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen käis kolmapäeval sõjaväeosas, kus paremäärmuslike vaadetega leitnant Franko A teenis.Foto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 5. mai 2017 04:00
Saksamaal vahistati ohvitser, kes oli end tegevteenistuses olles registreerinud Süüria pagulasena. Uurimisel selgus, et paremäärmuslike vaadetega vahistatul on sõjaväes mõttekaaslasigi. Saksamaa kaitseminister pidas olukorda sedavõrd ohtlikuks, et jättis ära visiidi USAsse ja kutsus kokku sõjaväejuhtide nõupidamise.

Leitnant Franco A vahistamisest teatati eelmise nädala neljapäeval. Selgus, et 28aastane sõjaväelane elas topeltelu. Ta teenis Prantsusmaal Strasbourg’i lähedal Illkirch-Graffenstadenis baseeruvas Prantsuse-Saksa brigaadis. Leitnant lasi end registreerida 2015. aasta lõpus Baieri liidumaal Süüriast tulnud põgenikuna ja seda teenistuse ajal.

ÄÄRMUSLANE: Topeltelu elanud Saksa ohvitser Franko A kavandas väidetavalt riigivastast kuritegu. Foto: Sat1

Franco A esitles end kui David Benjamin, kes on pärit Prantsuse vähemuse hulka kuuluvast kristlikust talupojaperekonnast. Nii-öelda põgenik ütles, et äärmusrühmitus Islamiriik hakkas teda juudi nime pärast jälitama. Ta oskas araabia keelt vaid mõne sõna, küll aga kõneles end põgenikuna registreerides prantsuse keeles. Mees väitis, et sai Süürias koolihariduse Prantsuse gümnaasiumis.

David Benjamin registreeritigi põgenikuna, ta sai koha põgenikekodus ja kuus 400 euro suurust sotsiaaltoetust. Ta esitas mullu 12. mail ametlikult asüülitaotluse. 

Peitis Viini lennujaama püstoli 

Tõenäoliselt poleks Franco A topeltelu niipea avastatud, kuid appi tuli juhus. Koristaja leidis jaanuaris Viini rahvusvahelise Schwechati lennujaama tualetist sinna peidetud laetud püstoli. Austria politsei pani tualetti valvekaamera ja seal peeti 3. veebruaril kinni relvale järele tulnud Saksa ohvitser. Tema vahistamiseks polnud tookord väidetavalt alust. Viini uurijad informeerisid Saksamaa kriminaalametit ja Frankfurdi prokuratuur algatas Franco A suhtes uurimise. Tema telefonikõned ja veebikontaktid võeti põhjaliku vaatluse alla.

Uurimisel ilmnes, et Franco A on paremäärmuslike vaadetega ohvitser, kes valmistab tõenäoliselt ette ohtlikku riigivastast kuritegu. Üllatuslikult selgus, et tema sõrmejäljed langesid kokku Saksamaal registreeritud Süüria põgeniku omadega.

Franco A vahistamisest teatati eelmise nädala neljapäeval. Edasisel uurimisel on selgunud, et vahistatud ohvitseril on sõjaväelaste seas kuni viis mõttekaaslast ja seega saab rääkida lausa paremäärmuslikust võrgustikust, kes oli koostanud tapmisnimekirja.

Sellesse olid näiteks kantud Saksamaa justiitsminister Heiko Maas ja eelmine liidupresident Joachim Gauck.

Vaikib ülekuulamistel 

Franco A on seni otsustanud ülekuulamistel vaikida. Seetõttu pole teada, milleks oli vaja Viini lennujaama peidetud püstolit ja miks ta end Süüria põgenikuna registreeris.

Uurijad on esitanud kaks võimalikku versiooni.

Esiteks, Franco A kavandas tõepoolest rünnakut ja lootis, et kahtlus langeb põgenik David Benjaminile ning see häälestab sakslasi süürlaste ja kõigi teiste riiki saabunud põgenike vastu.

Teiseks, Franco A registreeris end põgenikuna vaid selleks, et hiljem avalikustada, kui pealiskaudselt ametnikud riiki saabuvate varjupaigataotlejate tausta uurivad. 

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen pidas tema juhtumit sedavõrd tõsiseks, et jättis ära 3. ja 4. maiks kavandatud USA visiidi. Selle asemel käis ta kolmapäeval Prantsusmaal Illkirchis, kus vahistatud ohvitser teenis. Kaitseminister kutsus eilseks Berliini sadakond kindralit ja admirali, et arutada sõjaväes valitsevat olukorda.

Kommentaarid  (31)

1 arvaja 6. mai 2017 00:53
Huvitav, miks saksamaa kurjajuurt, inimkaubitsejatega koostööd tegevat Merkelit nimekirjas ei olnud?
Aga eks nad jõuavad ka ükskord temani.
jahhh 5. mai 2017 20:37
Täpselt Taavi Benjamiin piibli järgi Benjamiinlaste hulka nagu ka Acerlased kes on ka Iisraelased ja ka Leviidid, Toorelased, ja Abrahiimlased ning Jeruusalemad! Nendel on ainult üks jumal JAHVE! Kes lõi selle ilmamaa! Ta erealdas Maa ja Taeva ja Vee, Ta eraldas Pimeda ja Valguse. Ta lasi tekkida loomaliigi ja Inimese. Kõik on roojased mis ei ole juudi rahvaga seotud ja kõlvatud kes puistavad juutidele halba!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS