Sergei Lavrov ja Timo SoiniFoto: Reuters / Scanpix
Aadu Hiietamm 5. mai 2017 04:00
Soome välisminister Timo Soini võõrustas eile Porvoos Venemaa kolleegi Sergei Lavrovi. See oli nende viies kohtumine.

Pärast kohtumist korraldatud pressikonverentsil said Soome ajakirjanikud esitada kaks ja Vene ajakirjanikud ühe küsimuse. Kui kolmas küsimus kuulutati viimaseks, tõdes Lavrov: "Soome võitis 2:1."

Soome ajakirjanikud uurisid temalt, kui tõenäoliseks ta peab Venemaa presidendi Vladimir Putini ja USA presidendi Donald Trumpi kohtumist Helsingis. Lavrov vastas, et Helsingi oleks sobilik paik, kuid praegu käivad ettevalmistused Putini ja Trumpi kohtumise korraldamiseks juuli algul Põhja-Saksamaal Hamburgis.

Lavrov kinnitas taas, et Venemaa pole sekkunud USA presidendivalimistesse. Seda väitis viimati üleeile presidendivalimistel Donald Trumpile alla jäänud demokraatide kandidaat Hillary Clinton. Lavrovi sõnul ajavad USAs Venemaa vastu suunatud kampaaniat need, kes ei suuda leppida presidendivalimiste tulemustega. Lavrov ütles, et USA eelmine president Barack Obama tegi kõik endast oleneva selleks, et USA ja Venemaa suhteid halvendada ning need on praegu eriti madalal tasemel.

Soome välisminister rääkis pressikonverentsil, et rahvusvahelistest teemadest olid vaatluse all Ukraina, Süüria ja pinged Korea poolsaarel. Soini ütles Lavrovile, et Euroopa Liidu ja Venemaa suhted ei saa paraneda enne, kui Minski kokkulepped on täidetud. Lavrov kordas Venemaa seisukohta, et Ukrainas toimus 2014. aastal ebaseaduslik relvastatud riigipööre, mille kiitsid heaks lääneriigid. Viimased peaksid nüüd survestama Ukraina valitsust, et see täidaks Minski kokkuleppeid.