Eesti uudised

Prima Vista otsib alati kirjandusest kõnelemise uusi võimalusi  

Kristjan Roos, kristjan.roos@linnaleht.ee, 4. mai 2017 17:41
Mulluse Prima Vista avamisel esitati teksti, mille autori nime hoidsid festivali korraldajad saladuses, paludes teda kutsuda Prima Vista patrooniks. Foto: Aldo Luud
Esmaspäeval Tartus algava ja tänavu esimest korda ametlikult terve nädala kestva Prima Vista korraldajad pakuvad kirjandussõpradele traditsiooniliste ürituste kõrval rohkelt võimalusi ise kaasa lüüa.

„Programmi koostades ja eeltööd tehes keskendusime sellele, et otsida uusi vorme ja võimalusi kirjandusest kõneleda. Üritused ei pea olema ainult sellised, et publik istub saalis ja kuulab, mida kirjanikud räägivad. Meil on mitmesuguseid sündmusi ja tegevusi, kus inimesed saavad ise kaasa lüüa,” tutvustab kirjandussündmust Prima Vista programmijuht Marja Unt.

Nii näiteks on Prima Vista ajal kesklinnas Küüni ja Poe tänava nurgal ja raamatupoes Utoopia (Vanemuise 19) avatud „Lugude tuba”. Koostöös Eesti muuseumidega saab igaüks rääkida ja lasta salvestada mõne oma loo üheksakümnendatest aastatest.

Festivali programmis on ka töötoad. Näiteks neljapäeval kell 15 leiab Südalinna pargis aset töötuba, kus valmistatakse luuletustega paberlennukeid. Ingliskeelsetes töötubades õpitakse lugusid kirjutama.

Festivali viimasel päeval, 13. mail kella 12–17 toimub Tartu kirjanduse maja lokaalis Arhiiv üritus „Loomehäkk: sõna eri”. Tegemist on ideetalgutega kirjasõna, kirjastamise, e-raamatute, e-õppevahendite, pildilise sõna, tekstikohandamiste ja uute tehnoloogiliste lahenduste tuleviku teemal. Korraldajate eesmärk on manada esile uudseid teksti loomise, leviku ja kasutamise stsenaariumeid.

Prima Vista saab alguse esmaspäeval kell 14, kui Tartu ülikooli raamatukogu eest saab alguse rongkäik Raekoja platsile. Rongkäigule tulevatel lastel paluvad korraldajad kaasa võtta väikese joonistuse, medaljoni või meene tõelistest või fantastilistest transpordivahenditest, millega vajaduse korral jõuda seitsme maa ja mere taha. Raekoja platsil ootab Prima Vista 2017. aasta mälestuspuu, millele saab need väikesed kunstiteosed kinnitada.

Laste joonistuste teemavalik ei ole juhuslik, sest tänavuse festivali pealkiri on „Seitsme maa ja mere taga”. Marja Undi sõnul ei tähenda see siiski mingit raami, millesse tuleks kogu sündmustik ja esinejad mahutada. Pigem on eesmärk külalisi inspireerida. „Kindlasti viib tänavune teema mõtted lugudele ja lugude jutustamisele. Teises plaanis tähendab see ka kaugusi ja rännakuid. Ja mitte ainult geograafilises mõttes, vaid ka rännakuid mõttes ja sõnas,” selgitab festivali programmijuht.

Prima Vista kese on olnud Tartu ülikooli raamatukogu, kuid kuna tänavuse festivali ajal on hoone jätkuvalt remondis, on korraldajad pidanud nii mõnelegi üritusele uue koha leidma. Näiteks toimub traditsiooniline raamatulaat sel aastal kolmapäeval ja neljapäeval kella 10–20 Raekoja platsil.

Mõistagi on Prima Vista kõige suuremas fookuses eri riikide kirjanikud. Esmaspäeval kell 16 kohtub Tartu linnaraamatukogu saalis lugejatega Soome kirjanik, üks Soome parimaid lugude jutustajaid Tuomas Kyrö.

Prima Vistale tuleb veel Saksa lastekirjanik Sabine Zett, kellele tõi kodumaal populaarsuse raamatusari hakkajast ja pisut häbematust koolipoisist Hugost. Sarja kaks esimest raamatut „Hugo V. tegutseb” ja „Hugo V. salaplaan” on kirjastus Koolibri juba eesti keeles välja andnud. Zett kohtub lugejatega kolmapäeval kell 12 Tartu linnaraamatukogu saalis.

Oma raamatut „Nääps” (Petrone Print) tuleb Tartusse esitlema Iiri kirjanik Christine Dwyer Hickey. Tema kohtumine lugejatega leiab aset neljapäeval kell 18 Tartu linnaraamatukogu saalis. Oma romaanides linnaelu üksildusele keskenduva Hickey romaanid on Undi sõnul Iirimaal väga populaarsed.

------------------------

Valik Prima Vista üritusi

*Esmaspäeval, kell 18 toimub Tartu linnaraamatukogu saalis vestlusõhtu „Piibel ja koraan”. Kahte maailma kõige mõjukamat raamatut võrdleb teoloog ja tõlkija Kalle Kasemaa, temaga vestleb Kaspar Koort.

*Teisipäeval kell 20 leiab Tartu Elektriteatris aset Leighton Richard Phoenixi (Inglismaa/Soome) soolokava „Quietly Into The Night”. Taustaks mängib Jussi Sinkkoneni film. Õhtu teises pooles esineb Andres Rootsi juhitud Sawmill Roots Orchestra, taustaks Buster Keatoni komöödiad „The Balloonatic” (1923) ja „Cops” (1922).

*Kolmapäeval kell 16 peab Deniss Dragunski Tartu ülikooli peahoone auditooriumis 128 avaliku loengu „Kirjanduse ajalugu kui fantaasia”. Loeng ja sellele järgnev vestlus on vene keeles.

*Neljapäeval kell 16 kohtub Tartu linnaraamatukogu saalis lugejatega Poola kirjanik Bronka Nowicka. Ühtlasi toimub tema debüütraamatu „Anda kivile süüa” esitlus. Raamat koosneb 44 proosalaastust või filosoofilisest mõtisklusest ja tõi autorile 2016. aasta Poola kõrgeima kirjandusauhinna Nike.

Vaata kogu festivali kava: kirjandusfestival.tartu.ee

Samal teemal

06.05.2017
Romaanivõistluse võitnud Vahur Afanasjev: "Kui normaalne inimene vaatab telekat ja puhkab, siis mina käin mööda tuba ringi ja tunnen, et pean kirjutama."