Eesti uudised

PLAHVATUSOHTLIK: Kati Saara Vatmanni talgud päädisid dünamiidiohuga (33)

Daniel Veinbergs, 3. mai 2017 13:33
Esialgsel vaatlusel küünaldeks arvatud pundar osutus plahvatusohtlikuks dünamiidiks.Foto: Kati Saara Vatmann
"Jumal tänatud, et mehed seda automaatselt lõkkesse ei loopinud,"kirjeldab kirjanik Kati Saara Vatmann esimese mai talgusid, mis lõppesid pea 30 aastat peidus olnud dünamiidipuntra leidmisega.

"Olime juba suundumas hernesuppi sööma," meenutab Vatmann ehmatusega päädinud talgusid Kuusiku Altveski talus. "Siis leidis peremees Robert Borodin viimase seinaplaadi tagant kilepakendi, mille sisu meenutas välimuselt salaamivorste," kirjeldab Vatmann.

"Mõistatasime, et vahest on tegemist seina soojustusega," meenutab Altveski talu peremees Robert Borodin dünamiidi leidmise hetke. Olles tolmuse pakendi seinaplaadi tagant eemaldanud, viis peremees selle lähemaks vaatluseks päevavalguse kätte. Kokku oli tolmuses pakendis viis pulka. Teine kord arvas peremees paki sisu küünaldeks olevat. Seejärel luges ta pakendilt välja venekeelse sõna ammoniit (аммонит), mis teadupärast on kaevandustes kasutatav lõhkeaine.

"Kõndisin kikivarvukil künka taha ja panin pulgad maha," meenutab Borodin, kelle kehast jooksis lõhkeaine avastamise hetkel läbi külmajudin. Tol hetkel ulatasid talgutel abikäsi ka naised ja lapsed. Peremees helistas päästeametisse ning tunni pärast oli kohal pommirühm.

Kati Saara Vatmanni sõnul rebisid mehed seintelt jääke ning naised viisid need lõkkesse. Mis saanuks, kui muu sodiga lennanuks lõkkesse ka pakk dünamiidiga? Foto: Kati Saara Vatmann

Kohapeal tegi pommirühm kindlaks, et dünamiit pärineb aastast 1990. Pommirühm öelnud Borodinile, et dünamiidi võinuks plahvatama panna isegi päikese kätte jätmine.

Borodin usub, et lõhkeaine võis taluhoonesse peita ükskõik kes, sest 90ndatel seisis pea 300 aastane maja valdava osa ajast tühjana.

Samal teemal

06.05.2017
FOTOD | Briti sõdurid käisid loomade varjupaigas talgutel
06.05.2017
Päästeamet juhib tähelenu: talgute käigus võib leida ka lõhkekehi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee