Eesti uudised

DROONIFOTOD TORMIKAHJUDEST | Patarei merekindluse katuse remont haukab riigi rahakotist suure ampsu (21)

Geidi Raud, 2. mai 2017 16:59
Foto: Alar Truu
Nädalavahetusel räsis Patarei merekindlust tormituul, mille kangemad iilid kangutasid kindluse merepoolselt küljelt lahti mitukümmend meetrit plekk-katust ja lennutasid selle kompleksi keskele. See pole aga kindlasti mitte esimene kord, mil merekindluse katus remonti vajab – hoone omanik, Riigi Kinnisvara AS, on kulutanud viimase nelja aasta jooksul katuse lappimisele 66 588 eurot.

2016. aastal remonditi Kalaranna fordi ehk rahvasuus tuntud Patarei merekindluse katust 3700 euro eest, 2015. aastal kulus katuse ja korstnate korrastamisele ning parandamisele 6045 eurot. 2014. aastal vahetati merekindlusel välja katusekate, tornikiiver ja laoti uued korstnad.

Samal teemal

Nende tööde maksumus oli 44 928 eurot. Ka 2013. aastal paigaldati merekindlusele katusekatted ja parandati toolvärki 11 915 euro väärtuses. Nelja aasta jooksul on merekindluse remonttöödele kulunud kokku 66 588 eurot – kui tutvuda erasektori kinnisvaraturuga pealinnast väljaspool, siis selle raha eest saaks osta näiteks Võrumaale Lasva valda neli kolmetoalist korterit ja Jõgevamaale hea tahtmise juures isegi kaks elumaja koos õunaaiaga.

Näib, et keegi oleks justkui 177-aasta vanusele Kalaranna fordile needuse peale pannud, sest vaatamata pidevale korrastamisele ja remontimisele on see konstantses lagunemises. Nüüd tuleb jällegi riigil rahakotirauad valla lüüa, sest tormikahjud on vaja hinnata ja seejärel katus korda teha.

Foto: Alar Truu

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) kommunikatsioonijuht Madis Idnurme sõnul koristatakse pärast tormikahjude hindamist objekt ja võetakse kasutusele esmased meetmed hoone ilmastikukindluse tagamiseks. “Samal ajal alustatakse tormis kahjustada saanud katuse osa projekteerimist ja ehitushanke ettevalmistamist,” lisas ta.

Idunurm märkis, et ka tänavu oli RKAS-il plaanis merekindluse katust remontida – seda 35 000 euro eest, millest aga pärast nädalavahetuse tormi enam ei piisa. “Sel eesmärgil oleme lasknud ekspertidel hinnata katusekaate ja karniiside seisukorda ning kaardistada kohad, mis vajavad esimeses järjekorras parandamist. Kuna üks osa katusest sai nädalavahetusel möllanud tormis tugevasti räsida, siis selle võrra on tänavuste remontööde maht kindlasti suurem,” ütles Idunurm.

Foto: Alar Truu

Aga milleks vana merekindluse katust pidevalt korrastada? Idunurme sõnul on RKAS-i prioriteet merekindluse võimalikult kiire kordategemine, sest see tagab koostöö erasektoriga ning parandab võimalust hoone maha müüa. Merekindluse müüki ei ole veel praeguse seisuga aga välja kuulutatud.

Foto: Alar Truu

RKAS-i arendusdirektor Timo Aarmaa on varem öelnud, et Patarei merekindluse rahavajadus kompleksi rekonstrueerimiseks ja ülalpidamiseks on 30 aasta vaates suurusjärgus 150 miljonit eurot.

“Kompleksi erakätesse müümine on täna teadaolevatest võimalustest kõige reaalsem ja kiireim viis aastaid lagunevana seisnud hoonekompleksi korrastamiseks ja avalikus linnaruumis kasutusele võtmiseks,” kinnitas Aarmaa möödunud aasta lõpul toimunud ümarlaual.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee