Maailm

Kohtumine Sotšis: Putin süüdistas Ukrainat, Merkel tuletas meelde kodanikuühiskonna tähtsust (22)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. mai 2017 16:54
Foto: AFP / Scanpix
Venemaa ja Saksamaa liidrid Vladimir Putin ja Angela Merkel kohtusid täna Sotšis. Äsja lõppenud pressikonverentsil oli Venemaa presidendil öelda karme sõnu Ukraina suunal, samuti kinnitas ta, et tema riigis on opositsioonil võimalik rahulikult meelt avaldada.

Putin alustab Saksamaa kui liitlase kiitmisega, kuid ei jäta mainimata sakslaste sõltuvust Vene kaupadest ja gaasist, viies jutu sujuvalt üle Vene ekspordi tähtsusele.

Samal teemal

Putin räägib, et Krimmi elanikel pole Ukraina rahaühikust grivnast sooja ega külma, seega ei näe tema selles probleemi, et sealne rahvas eelistab vene rubla või ka muud valuutat. Putin süüdistab Kiievit Euroopa partnerite soovide vastu minemises. Ka on Ida-Ukraina pingelises olukorras ja majanduslikus kitsikuses tema hinnangul süüdi vaid Kiiev. Süüria osas loodab ta, et sõltumatud uurijad suudavad leida vastuseid keemiarünnakute korraldajate osas.

Rääkides kodanikuühiskonna olukorrast ja opositsiooni meeleavaldustest kiidab Putin, et Vene miilits on protestijatega tunduvalt õrnem kui politseinikud paljudes Euroopa riikides.

Merkel rõhutab oma sõnavõttudes koostöö ja kodanikuühiskonna tähtsust. Ta mainib arutelu Venemaale kehtestatud sanktsioonide leevendamise kohta. Merkel paneb Putinile südamele, et lahendusteni Ida-Ukrainas toimuvaga saab jõuda vaid sõjategevust lõpetades.

Rääkides lähenevatest II Maailmasõja lõpu pidustustest ütleb Merkel, et kindlasti ei tohi unustada ka Nõukogude võimu ohvreid. Merkel palub Putinil kasutada oma mõjuvõimu Tšetšeenias, kus toimub ulatuslik vägivald geikogukonna vastu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee