14-aastane tütarlaps seisab oma onni kõrval laagris, kuhu paigutatakse ümber põuaalade inimesiFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 2. mai 2017 16:14
ÜRO Lastefond ehk UNICEF teatas, et näljahäda mõõtmed Aafrika riigis Somaalias on võtnud palju tõsisemad mõõtmed, kui aasta alguses arvati. Üle 275 000 lapse võivad elu kaotada, 1,4 miljonit jäävad aasta jooksul nälga, kirjutavad Reuters ja Yahoo! News.

Somaaliat laastavad praegu kohutav põud ja kuivus, mis on omakorda niigi arengumaade hulka kuuluva riigi viinud näljahäda ääreni. Aasta lõpuks võivad näljas olla kuni 1,4 miljonit last, kellest omakorda üle 275 000 võivad olla surmaohus. Neid lapsi ähvardavad näljasurmale lisaks veel koolera ja leetrid, millesse on UNICEFi esindaja sõnul nälginud lapsel üheksa korda suurem tõenäosus haigestuda.

Pressiesindaja Marixie Mercado kirjeldab, et raskelt alatoitunud laps võib koolera kätte surra vaid loetud tundide jooksul. Koolera peamiseks sümptomiks on vedel kõhulahtisus, mis võib kesta päevi ja viib kehast viimsegi toitaine. Põud on koolera levikule kaasa aidanud ning on juba nõudnud sadade inimeste elu. Samuti on riigis juba 90ndate aastate algusest käinud kodusõda.

Eelmise aasta novembrist on umbes 600 000 inimest pidanud oma kodudest lahkuma, et põua eest paremasse elukeskkonda pääseda. Seda riigis, kus üle miljoni inimese on niigi permanentselt püsiva elukohata. ÜRO Pagulaste Amet kirjeldab kliimapagulust: kliimamuutuste, üleujutuste, põudade ja looduskatastroofide tõttu on paljudes piirkondades järjest raskem leida vett, pidada loomi või kasvatada vilja. Inimesed põgenevad halbade ilma- ja põllupidamistingimuste eest mujale, kus aga juba ees olevad kogukonnad lisasuude üle sageli ei rõõmusta. Kliimamuutused toovad kaasa kahju mitte ainult loodusele, vaid ka nälja ja vägivaldsed konfliktid eri inimrühmade vahel.

Samal teemal

Kommentaarid  (30)

eestlane 3. mai 2017 10:21
Tooge kõik siia, meil ruumi küll. Metsad varsti maha võetud, maad küll, kus nad saavad edasi sigida. Hurraa, suur uudis. Nagu varem nad ei ole seal näljas olnud. Miks nüüd pidevalt neid nälgijaid meile nina alla hõõrutakse. Nälgigu edasi, mis see meisse puutub. Muud enam ei kuulegi, kui küll Ukrainas on olukord raske - vaja aidata, Kreekas inimesed nälgivad - pension väike, kogu Aafrika on vaja ära toita. Miks teised riigid peavad nende riikide valitsuste ebamajanduslikku käitumist korvama. Kes meie lastele ja penskaritele abi annab. Isegi EL ei tee seda.
Hmm 3. mai 2017 02:36
_UNICEF: Näljahäda võib võtta sadade tuhandete Somaalia laste elu_
Las ta siis võtab. Edu.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS