Maailm

OHTLIK ARMASTUS: FBI töötaja, kes abiellus ISISe võitlejaga (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 2. mai 2017 11:15
ISISe ehk Daeshi võitleja. Pilt on illustreeriv.Foto: Reuters / Scanpix
CNN kirjutab FBI tõlgist Daniela Greene'ist, kes abiellus terrorirühmituse võitlejaga ning hoiatas abikaasat, et meest jälgitakse. Lugu on väga segane, kuid naine mõistis oma viga ja põgenes. Pärast lühikest vangisolekut elab ta nüüd uue nimega vaikset elu.

Greene'i juhtum on FBI jaoks piinlik. Iga töötaja läbib ranged katsed, vestlused ja koolitused, et veendutaks tema lojaalsuses riigile ja tööandjale. Kuidas on võimalik, et selline asi juhtus?

Samal teemal

Kõigepealt, kes oli see mees, kelle ümber kogu segadus keerleb? Denis Cuspert oli eelmises elus Saksa räppar. 2006. aastal esines ta soojendajana kuulsale Ameerika räpparile DMX. Usu juurde pöördus ta pärast äärepealt surmaga lõppenud autoõnnetust. Mingil hetkel värbas ISIS mehe enda ridadesse ning temast sai omakorda värbaja. Ja sealjuures üsna edukas värbaja. Piisavalt edukas, et sattuda korduvalt ka uurijate tähelepanu alla. Süürias teati meest nimega Abu Talha al-Almani. Muusikat mees maha ei jätnud, vaid kasutas oma annet samuti ISISe propagandas. Ühes muusikavideos võis teda näha käes hoidmas kellegi värskelt maharaiutud pead.

Greene, kes elas noorena aastaid Saksamaal, mõistab saksa keelt hästi ja 2014. aasta jaanuaris määrati ta tõlgina tööle juhtumis, kus uuriti Cusperti osalust terrorismis. Tõlgile tagati ligipääs mehe Skype'i kontodele. Sama aasta juunikuus täitis ta kõigile FBI töötajatele kohustusliku blanketi välisriiki reisimise kohta. Naine väitis selles, et külastab oma perekonda Münchenis. Tegelikult rändas ta Türki, kust saatis Cuspertile sõnumi ja tõenäoliselt viidi ta salaja üle Türgi-Süüria piiri. Süürias abiellus ta mehega. Kusjuures, ta oli juba abielus ameeriklasest sõduriga, kellega ta oli abielu sõlminud väga noorelt (Greene oli sündmuste toimumise ajal 38-aastane). Kas selle abikaasaga oli tal ka jätkuvalt suhe või oldi selleks ajaks abielus vaid formaalselt, pole teada.

Kuidas pääses valge ameeriklanna, saati veel FBI töötaja, Süüriasse ja ISISe võitleja juurde nii, et temaga midagi ei juhtunud ja talle viga ei tehtud? FBI endine töötaja John Kirby spekuleerib, et naise tulekuks pidi luba tulema ISISe kõrgema astme isikutelt. See tegi olukorrast tekkinud võimaliku julgeolekuohu FBI jaoks veelgi suuremaks.

Vaid loetud nädalad pärast abiellumist mõistis Greene, et oli teinud kohutava vea. Ta kirjutas kellelegi lähedasele: "Ma olin nõrk ja ma ei teadnud enam, kuidas asjadega toime tulla. Ma korraldasin seekord ikka tõelise jama." Järgmistes kirjades kirjeldab Greene, et elab väga karmis keskkonnas ega tea, kaua ta vastu peab. Samuti on ta teadlik, et Ameerikasse naastes ootaks teda ees vangla. Mees jätkas nende lühikese kooselu ajal tapatalgutel osalemist, ta on sellel perioodil jäänud ka kaamera ette, kus on näha, kuidas ta sandaaliga surnukeha taob.

FBI sai endisele töötajale jälile ning aitas ta tagasi Ameerikasse toimetada, kus naine oli nõus koostööd tegema ja infot jagama. Ta tunnistas oma süüd ja pidi veetma kaks aastat vanglas. Eelmisel suvel pääses Greene vabadusse. Üllatavalt leebe karistus võib olla tasuks info eest, mida naine jagas.

Naine ise keeldub kommentaaridest, sest kardab enda ja oma pere elude pärast. Greene'i advokaat kirjeldab naist kui naiivitari, kes ei osanud aimata, millesse ta ennast mässib, kuid kellel olid parimad kavatsused. Mis kavatsused need ikkagi olid, pole teada. Kas tõesti oli tegu Bonnie ja Clyde'i sündroomiga ja Greene lootis kalestunud kurjategijat muuta või isehakanud terrorismivastase võitlejaga, kes lootis spioonitööd teha?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee