Maailm

Macron: "Euroopa Liitu peab reformima või muidu tuleb Frexit!" (52)

Toimetas Greete Kõrvits, 1. mai 2017 11:06
Emmanuel MacronFoto: Reuters / Scanpix
Prantsuse presidendikandidaat Emmanuel Macron ütles BBC-le, et kuigi on jätkuvalt EL-i pooldaja, vajab ühendus hädasti reforme. Ta mõistab, et prantslased on väsinud ning kui midagi ette ei võeta, võib rahvas nõuda EL-ist välja astumist.

Tsentristist Macroni rivaal, parempopulist Marine Le Pen, lubab võidu korral rahvahääletust Euroopa Liitu jäämise küsimuses, sarnaselt brittide Brexitiga. Ta lubab ka võtta Prantsuse piirid rangema kontrolli alla ja ohjeldada immigratsiooni.

Samal teemal

Macron ei ole muutnud oma Euroopa-meelsust, küll aga möönab ta, et EL-is pole kõik talle meeltmööda. "Ma olen pidevalt selle valimisprotsessi jooksul Euroopa ideed ja Euroopa poliitikat kaitsnud, sest ma usun, et see on Prantsuse rahvale väga oluline, nagu ka meie riigile selles globaliseeruvas maailmas," rääkis Macron BBC-le. "Samas peame me olukorrale otsa vaatama, kuulama oma inimesi ja kuulma seda, et nad on täna väga pahased, kannatamatud ja EL-i ebafunktsionaalsus ei ole enam jätkusuutlik."

"Nii et kui mina osutun valituks, siis pean seda ka valikuks, et kohe järgmisel päeval alustada Euroopa Liidu ja meie Euroopa projekti tõsist reformimist," lubab kandidaat. Ta lisab, et kui ta laseks EL-il vanaviisi jätkata, siis oleks see "reetmine". "Ja seda ma teha ei taha," ütleb ta. "Sest siis on meil järgmisel päeval käes Frexit või Le Peni Rahvusrinne."

Macron ei täpsustanud reformide osas rohkem, kuid on teada, et ta on rahulolematu selles osas, kuidas tema hinnangul mõned Euroliidu riigid (näiteks Poola) kasutavad ära Liidu rahastust, kuid ei järgi kõiki kokkuleppeid.

Hetkel on Macronil küsitlustulemuste järgi suurem võiduvõimalus, kuid vahemaa Le Peniga pole suur. Küsitluste järgi juhib Le Pen pigem maapiirkondades ja endistes tööstuslinnades, mis nüüd on vaesemal järjel.

Samal teemal

07.04.2017
Prantsusmaa presidendiks valiti Macron
06.04.2017
Macron või Le Pen? Prantslastele ei meeldi kumbki kandidaat
04.04.2017
Britid valmistuvad valimisteks, tooni annab eelseisev Brexit
29.03.2017
Angela Merkel: ''Macron oleks Prantsusmaale tugev president,''