Emmanuel MacronFoto: Reuters / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 1. mai 2017 11:06
Prantsuse presidendikandidaat Emmanuel Macron ütles BBC-le, et kuigi on jätkuvalt EL-i pooldaja, vajab ühendus hädasti reforme. Ta mõistab, et prantslased on väsinud ning kui midagi ette ei võeta, võib rahvas nõuda EL-ist välja astumist.

Tsentristist Macroni rivaal, parempopulist Marine Le Pen, lubab võidu korral rahvahääletust Euroopa Liitu jäämise küsimuses, sarnaselt brittide Brexitiga. Ta lubab ka võtta Prantsuse piirid rangema kontrolli alla ja ohjeldada immigratsiooni.

Macron ei ole muutnud oma Euroopa-meelsust, küll aga möönab ta, et EL-is pole kõik talle meeltmööda. "Ma olen pidevalt selle valimisprotsessi jooksul Euroopa ideed ja Euroopa poliitikat kaitsnud, sest ma usun, et see on Prantsuse rahvale väga oluline, nagu ka meie riigile selles globaliseeruvas maailmas," rääkis Macron BBC-le. "Samas peame me olukorrale otsa vaatama, kuulama oma inimesi ja kuulma seda, et nad on täna väga pahased, kannatamatud ja EL-i ebafunktsionaalsus ei ole enam jätkusuutlik."

"Nii et kui mina osutun valituks, siis pean seda ka valikuks, et kohe järgmisel päeval alustada Euroopa Liidu ja meie Euroopa projekti tõsist reformimist," lubab kandidaat. Ta lisab, et kui ta laseks EL-il vanaviisi jätkata, siis oleks see "reetmine". "Ja seda ma teha ei taha," ütleb ta. "Sest siis on meil järgmisel päeval käes Frexit või Le Peni Rahvusrinne."

Macron ei täpsustanud reformide osas rohkem, kuid on teada, et ta on rahulolematu selles osas, kuidas tema hinnangul mõned Euroliidu riigid (näiteks Poola) kasutavad ära Liidu rahastust, kuid ei järgi kõiki kokkuleppeid.

Hetkel on Macronil küsitlustulemuste järgi suurem võiduvõimalus, kuid vahemaa Le Peniga pole suur. Küsitluste järgi juhib Le Pen pigem maapiirkondades ja endistes tööstuslinnades, mis nüüd on vaesemal järjel.