Maailm

Ukraina sulges Krimmi veevarustuse kindlalt ja lõplikult (49)

Asso Ladva, 30. aprill 2017, 21:17
Uus tamm suleb Krimmi veevarustuse kindlalt ja lõplikult.Foto: gazeta.ru
Krimmi poolsaart mageda veega varustav kanal suleti kindlalt täna valminud tammiga. Poolsaare võimud kinnitavad, et Ukraina tegevus ei mõjuta elu Krimmis, sest poolsaare veevarustus ei sõltunud juba varem Ukrainast.

Senine ajutine tamm oli ehitatud liivakottidest, tsemendist ja lihtsalt kättejuhtunud materjalist. Kevadiste suurvete ajal oli kohalikel hirm, et tamm laguneb laiali ja laseb ajutiselt Ukraina poolele suunatud veel taas Krimmi suunas voolata, kirjutab gazeta.ru.

Tamm suunab Põhja-Krimmi kanali vee Krimmi asemel Hersoni oblasti põldudele, oblasti juhtide sõnul läks statsionaarne betoonist tamm maksma 35 miljonit grivnat ehk 1,2 miljonit eurot. Tammil on ka lüüsid, nii et vajadusel on võimalik need avada ja suunata osa vett Krimmi.

Pärast Krimmis korraldatud referendumit, millel osalejad kiitsid heaks ühinemise Venemaaga, suleti Põhja-Krimmi kanal 26. aprillil 2014. aastal. Enne seda sai Krimm 85 protsenti magedast veest just selle kanali kaudu.

Tänavu kevadel vähendas Ukraina niigi nappi Krimmi veevarustust. Venemaa hinnangul võib selle tõttu sööti jääda 120 tuhat hektarit haritavat maad Krimmi poolsaarel. Võimud on lubanud kahjud hüvitada, kuid ainult osaliselt.

Krimmi poliitikute sõnul ei mõjuta tamm kuidagi poolsaare veevarustust. Krimmi riiginõukogu liige Vladislav Ganžara ütles, et tammi näol on tegu Ukraina järjekordse agressiivse sammuga. Ukraina on Krimmi kahjustanud juba piisavalt ja enamat pole enam võimalik, sõnas Ganžara ja lisas, et poolsaare veevarustus ei sõltu enam ammu Põhja-Krimmi kanalist.

Krimmi ehituskomitee juht Jefim Fiks lisas, et Ukrainast ei saa Krimm vett juba kolm aastat, aga vett jätkub.

Põhja-Krimmi kanal valmis 1971. aastal, 402 kilomeetri pikkune kanal algab Kahhovka veehoidlast ja kulgeb Kertši linnani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee