Eesti uudised

Arne Otter päästab Tartus kodutänavat  

Anu MÕISTLIK , 23. august 1999 00:00
Üliõpilaspoliitik Arne Otter on kogunud üle 300 allkirja, et protestida tihedama liikluse tuleku vastu oma kruusasele kodutänavale Emajõe orus.

Praegu vuravad Tartus Ujula tänaval peamiselt sealseid maju teenindavad autod. Tänava muutmist põhiteeks enne aastat 2008. näeb ette Tartu linna üldplaneering, mis veel ootab vastu võtmist.

"Rahulik elukeskkond muudetakse sisuliselt põrguks," kurtis Otter. "Ja miks tuua põhitee Emajõe orgu?" Samas märkis Otter, et ta pooldaks igati seda, et tänav asfaldi saaks.

Praegu laiub Ujula tänava all pehme turbakiht, mis tähendab, et suurte autode möödudes hakkavad majad kergelt värisema. Otter tõdes, et kui turvas ka tee alt kõrvaldada, jääb see majade alla siiski alles ja vabisema.

Otter nentis, et kui Ujula tänavale suundub rohkem autosid, vähendab see liiklust paralleelsel Puiestee tänaval, mis asub kõrgemal, kaldapealsel. Ta viitas asjaolule, et seal, Jõgeva maantee jätkul, elab üldplaneeringu projekti koordinaator Indrek Ranniku.

Ranniku nentis "Õhtulehele", et peab oma elukoha seostamist üldplaneeringuga mõttetuks. Üldplaneering näeb Ranniku sõnul ette üldist liikluse hajutamist. "Ridamisi tänavaid läheb nii Jõgeva kui Tallinna suunale," seletas ta. "Eesmärk on kõik need korda teha. Ka Ujula tänav peaks saama alguse ja lõpuga tänavaks."

Ranniku rääkis, vastupidiselt mitmetele Ujula tänavalastele, näiteks Favora afääriga tuntuks saanud jurist Tõnu Põdrale, et kahesuunaline põhitee mahuks tänavale ära. Kokku läheks tee korda tegemine maksma 10-20 miljonit krooni, sõnas Ranniku.

Kuigi praegu lõpeb Ujula tänav majadeta teena ja looduskaitsealuse liivakivipaljandi vahelt orust tõustes, siis põhiteena lõpeks ta kaugemal. Kaugemas tulevikus peaks Ranniku sõnul rajatama suurliiklusele hoopis ringtee linna äärele.

Tartu Ülikooli prorektor, geoloogi haridusega Volli Kalm nentis, et Ujula tänava lõpuosa on seisnud sajandeid majadeta. Seeläbi pole miski pehmet pinnast kokku surunud ning algava vajumisega toimetulek kujuneks Kalmu sõnul raskeks.

Samas tõdes Kalm, et suur osa Tartu all-linnast asub pehmel jõeäärsel, kaasa arvatud näiteks Raekoja plats ning et linna areng on iseenesest loomulik nähtus. "Kui inimesel uus tee akna alt läbi läheb," rääkis ta, "siis ta loomulikult protesteerib. Või kui naftapuurtorn maja kõrvale tuleks."

Plaanitud tihedama liikluse vastu on protestinud ka näitlejanna Merle Jäägeri kodutänava, Oa tänava elanikud.

Viimast korda kutsub Tartu linn kodanikke üldplaneeringut avalikult arutlema 25. augustil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee