Maailm

Kosmosesond Cassini asus viimsele teekonnale ja lendas läbi Saturni rõngaste vahelt (2)

Piret Pappel, 27. aprill 2017 16:06
Sellisena näeb Cassini viimane lend välja kunstniku kujutlusesFoto: HANDOUT
NASA kosmosesond Cassini lendas eile esimest korda läbi Saturni sisemiste rõngaste vahelt.

Kunagi varem pole ükski kosmoseaparaat Saturnile nii lähedale sattunud. Planeedi atmosfääri ja rõngaste vahel on umbes 2000 kilomeetri laiune ala. Rõngad koosnevad kivimikillukestest ja nende vahelt läbi liikumine on üsnagi ohtlik.

Kuna keerulise manöövri ajaks suunati Cassini antennid ümber, katkes ka raadioside Maaga. Kinnitus lennu õnnestumise kohta saabus alles täna, kui Californias asuv süvakosmose uurimise antennivõrgustik (Deep Space Network) uurimisjaama saadetud signaalid uuesti kinni püüdis.

NASA laadis Cassini kodulehele kohe üles ka esimesed töötlemata fotod, mille abil loodetakse saada ülitäpseid andmeid Saturni atmosfääri kohta. 

Lähikuudel sukeldub Cassini Saturni rõngaste vahele veel 21 korda. Seejärel lendab lõppeva kütusevaruga sond planeedi atmosfääri suunas ning põleb ära. Cassini leiab oma otsa 15. septembril.

Leia pildilt Maa ja Kuu (vihjeks - vaata keskele). Selle foto tegemise ajal oli Cassini meie planeedist 1,4 miljardi kilomeetri kaugusel Foto: NASA

1997. aastal startinud uurimisjaam jõudis Saturni juurde 2004. aastal. Cassini saatis planeedi kaaslase Titaani pinnale sondi Huygens, mis maandus edukalt 2005. aasta alguses. Samuti avastas Cassini Saturni süsteemis seitse uut kaaslast. Uurimisjaama andmete põhjal tegid astronoomid kindlaks, et planeedi kaaslase Enceladuse jääkatte all laiub ookean. 

Ka NASA viimane suuravastus sündis Cassini abil. Vaid paar nädalat tagasi andis NASA teada, et Enceladusel purskavatest jäävulkaanidest on leitud vesinikku, mis võiks olla energiallikaks võimalikele elusolenditele. 

Kuna elu võimalikkus tol Saturni jäisel kaaslasel muutub üha tõenäolisemaks, kukutataksegi Cassini Saturnile. Nii hoitakse ära võimalus, et lõppenud kütusega kosmoselaev maandub lõpuks Enceladusel ja võib selle mingite maiste mikroobidega saastada. Selle juhtumise tõenäosus on kaduvväike, kuid ka sellega ei soovita riskida.

Samal teemal

15.09.2017
NASA kukutas uurimisjaama Cassini Saturnile
13.04.2017
NASA: elu leidumine Saturni lumisel kaaslasel on üha tõenäolisem