Mänguasjapood MoskvasFoto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 26. aprill 2017 16:51
Endine kõrge sõjaväeline autasu on tänapäeva Vene kultuuris üsna laialt kasutuses. Kes näeb selles austusavaldust langenud sõduritele, kes ammustest aegadest välja kaevatud propagandavahendit, kuid oranži-mustatriibuline lint kaunistab nii Vene patriootide rõivaid, tooteid müügilettidel ja lausa sushi-rulle.

Keisrinna Katariina II asutatud prestiižne sõjaväelise ordeni värvid olid kasutusel ka mõlema ilmasõja ajal, kuid 2005. aasta võidupäeva eel ja Ukraina revolutsiooni kiiluvees taasavastati Püha Georgi sümboolika ja ordeni värvides linti hakati seostama Vene patriotismiga. Hiljem propageeriti Georgi linti ka välismaal asuvate Vene kogukondade seas. Lindi värvivalik on seotud selle militaarse taustaga: oranž tähistab tuld ja must püssirohtu. Oranž on ka püha Georgi enda värv.

Lindi ajaloost on huvitav veel mõnedest allikatest leitud väide, et see oli üks sümbolitest, mida kandsid nõukogude-vastased venelased, kes võitlesid Natsi-Saksamaa poolel. Selle kohta leidub aga vähe kinnitusi (kuid palju vastuväiteid). Vene kodusõjas valgete poolel võidelnutest paljud olid ordeni kavalerid.

Lätis ja Leedus on arutatud Georgi lindi keelustamist. Mõlemas riigis on avalikel üritustel keelatud nii nõukogude kui natsisümboolika kasutamine.

On ka venelasi, kes Georgi lindi liiga laialdast kasutamist maitsetuks peavad, kirjutas ajaloolane Reigo Rosenthal 2010. aastal Õhtulehes. Väärikat ordenit ei häbeneta tänapäeval toodete reklaamimisel ära kasutada. Püha Georgi sümboolikat leidub nii kruuside kui T-särkide peale trükituna. Internetist otsides leiab ka Georgi värvides pulgakomme, sandaale ja lindiga kaunistatud šampusepudeleid.

Venekeelses Facebookis liigub omapärane pilt oranži ja musta kalamarjaga ääristatud sushi-rullist, millel nimeks "Võidupäeva rull". (Rulli koostisosadeks on kergelt suitsutatud lõhe, riis, omlett, kurk ja kalamari.)