Maailm

Vene meedia Pronksiöö teemadel: "Elagu soldat!" ja "Eesti vihkamise lehtris" (33)

Õhtuleht.ee, 26. aprill 2017 12:16
Foto: LAURA OKS
Mõned Venemaa suuremad väljaanded nagu Russia Today, Rossiskaja Gazeta, Moskovskij Komsomolets ja Izvestija on Eesti teemade suhtes täna üsna vaiksed. Pronksiöö asemel huvitavad neid hoopis meile saabunud uued hävituslennukid.

Pronksiöö teema pakub huvi veebilehele Sputnik, mis on ka arusaadav, sest väljaanne on suunatud siinsetele elanikele. Sealt leiab loo sellest, kuidas Eesti piirilt ei lubatud üle ei Georgi lindikesi ega Vene maiustusi ning intervjuu Öisest Vahtkonnast tuntud Dmitri Linteriga. Viimase toon on intervjueeritava suhtes kriitikavaba.

Samal teemal

Venemaa väljaanne Regnum lajatab aga otsesemalt: "Eesti vihkamise lehtris". Regnum on iseseisev veebiväljaanne, mis paneb rõhku Vene fašismivastastele sõnumitele. Uurides selgub, et Regnumi kohta liiguvad kõlakad, et toimetuse töötajad tervitavad üksteist hommikuti venekeelse loosungiga "СФО", mis tähendab "Surm fašistidest okupantidele!".

Seda arvesse võttes ei tule üllatusena, et Regnum on toimunu suhtes emotsionaalselt negatiivne. Kõige huvitavam koht artiklis on väide, et Pronksiöö järel toidu import Eesti riiki praktiliselt puudus. Kas see on tahtlik lugeja suunamine või teadmatus Eesti oma toidutööstusest ja muust välisimpordist, kuid näljahäda Eestit Pronksiöö sündmuste järel teatavasti ei tabanud. Artikkel lõpeb peadvangutava tõdemusega, et Eesti keeras pronkssõduri eemaldamisega vussi suhted nii Venemaa kui Lääne liitlastega.

Komsomolskaja Pravda, populaarne väljaanne ka kohalike venelaste seas, väljastas täna mõned Pronksiöö teemalised lood. "Soldat on surnud - elagu soldat!" on pealkirjaks emotsionaalsele loole, kus kirjeldatakse venelastele ja nende kangelastele osaks saanud mõnitusi. Sugulasteta sõdurite matus, kes maeti Pronkssõduri uude asukohta ümber, oli autori hinnangul samuti vaid farss.

"Pronksiöö haavad Eestis jooksevad verd ka 10 aastat hiljem," kirjutab teine pealkiri samas väljaandes. Artiklis tsiteeritakse muu hulgas keskerakondlasest poliitikut Enn Eesmaad ja politoloog Juhan Kivirähki. Artikkel ise on vähem emotsionaalne kui pealkiri, viidates suuresti Pronksiööga seotud numbritele - vahistatute ja süüdimõistetute arvud jne.

Samal teemal

26.04.2020
ÕL ARHIIV | ENNE JA PÄRAST PRONKSIÖÖD: vaata, mis on aastatega saanud marodööride purustatud hoonetest
26.04.2017
Igavale vallutusele järgnenud igav mäss: peale Venemaa ei huvitanud Pronksiöö muud maailma
26.04.2017
Georgi lint: kunagi prestiižne sümbol, mida nüüd kõlbab ka reklaamiks kasutada
26.04.2017
FOTOD | Pronkssõduri juures haigutab tühjus