Eesti uudised

Urve Palo: vene kogukond küsis infot, aga seda ei antud neile (18)

Marvel Riik, 26. aprill 2017 04:00
Urve PaloFoto: Teet Malsroos
Enne pronksiöö sündmusi käisid rahvastikuministri Urve Palo juures vene kogukonna inimesed, kes soovisid pronkssõduri kohta infot – mida plaanitakse kujuga teha? Levis jutt, et kuju plaanitakse tükkideks teha ja tulemas on mäss.

"See on vana tõde, et kui infot ei tule, mõeldakse see ise välja. Ja tavaliselt mõeldakse asi hullemaks," arutleb Palo.

"Valitsusel ei olnud algselt plaani seda öövarjus teha, vaid väärikalt."

Samal teemal

Ta pöördus venelaste murega peaminister Andrus Ansipi poole ja selgitas talle inimeste hirme. Ansip oli teinud ühe kõne ning lausunud, et infot ei jagata. "Jäime eriarvamustele ja läksime laiali."

On raske öelda, kas ja mida oleks parem informatsioonijagamine teinud, kuid Palo hinnangul proovisid vene kogukonnad inimesi provokaatorite käest usaldusväärse infoga päästa. "Fakt on, et seda alahinnati."

Olukorra alahindamisest ja suhtumisest vene kogukonda räägib ka üks teine seik. Kui Tallinn oli 26. aprilli rüüsteretke üle elanud, saabus järgmine päev, kui tuli rääkida ajakirjanikega pronkssõduri teisaldamisest. Vastuseid taheti eri keeltes ja ka välismaalt.

Kurioosselt kujunes probleemiks, et valitsuse pressibüroos polnud inimest, kes oleks piisavalt vene keelt osanud. "Helistati minu büroosse ja küsiti, kas mul on kedagi," meenutab Palo.

"Mul oli üks inimene, kelle emakeel oli vene keel ja ta läks appi."

Riik, kus kolmandik elanikke on venekeelne, ei olnud võimeline neile kiirelt emakeeles infot andma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee