Eesti uudised

Kes said pronksiööl kannatada ja mis neist edasi on saanud? (2)

Kristjan Väli, 26. aprill 2017 04:00
PUHAS VUUK: Westmani äri tehti pronksiööl maatasa.Foto: Teet Malsroos
"See oli nagu üks kuradi suur õudusunenägu," meenutab ettevõtja Arvi Villemson, kelle sodiks pekstud poest veeti pronksiööl viina ja konjakit kastidega välja.

Tallinnas Vabaduse väljaku naabruses ööpäev läbi avatud Westmani kauplus oli lahti ka 2007. aasta 26. aprillil. Paraku ei tasunud tol ööl poodi rüüstanud marodöörid kauba eest ja Westmani äri osutus üheks aprillirahutuste suuremaks kannatanuks. Pood seisab praegugi kindlalt samal kohal ja selle nägu pole aastatega muutunud, samuti selle omanik.

"Riik maksis kinni otsesed kahjud, mis tekkisid kauba hävinemisest, aga ei kompenseerinud äritegevuse pidurdumist," sõnab Westmani poe omanik Arvi Villemson, kes jälgis pronksiöö laamendamist kodust. Ta ütleb nukralt: "Seda on piltidelt ja videojäädvustuselt näha, mis poes toimus. Seal polnud enam midagi järel."

Westmani omaniku sõnul on tal tagantjärele hea meel, et ta kohe kohale minna ei saanud. "Juurdepääs oli takistatud ja ma ei pääsenud sinna ligidale. Muidu oleksin vist südamerabanduse saanud. Jõudsin mõni tund hiljem, kui poest polnud enam midagi järel," ohkab Villemson.

Arvi Villemson

Samal teemal

Pronksiöö oli kurnav paljudele ettevõtetele ja söögikohtadele, kes pidid uksed sulgema, samuti ei teinud olukorda kergemaks toonane majanduslangus. Villemsoni sõnul sai pood siiski hakkama ja praegugi läheb neil hästi. Tal pole küll inventuuri nimekirju alles, kuid teab öelda, et lõhuti, rikuti ja varastati peaaegu 80% kaubast. "Samuti purustati inventar ja kaupluse vitriinaknad. Pood oli umbes kaks nädalat suletud ja lõplik taastamine võttis veel kauem aega."

Teine suurem kannataja oli R-kiosk. Toonane Õhtuleht kirjutas, kuidas kino Kosmose juures puruks pekstud kioski müüja Riina sai telekat vaadanud sõbrannalt teate: "Kuule, sinu töökohta enam pole!"

Kui ta öösel kioski juurde jõudis, oli sellest alles ainult lagahunnik. Kaup oli minema viidud, kioski ümber laiali või leekides. R-kiosk kandis kahju 1,6 miljonit krooni, mis praeguses rahas on üle 100 000 euro. Nad ei oska 2007. aastal saadud kahju suurust täpsustada. "Meil on tollest ajast palju inimesi vahetunud ja ajalooline mälu hääbunud," tunnistab R-kioski kommunikatsioonispetsialist Lilian Tivas.

"Kahju said meie poed nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Need hüvitas tollal ettevõtjatele riik, nõnda ka meile."

Mitu pronksiööl kannatada saanud äri on uksed sulgenud. Fotokauplus ja labor Fotoluks kandis 1,2 miljoni krooni suurust kahju ja Tatari tänava esindus jäi pärast 2007. aasta aprilli suletuks. Pärnu maantee alkoholipood Poltina tassiti tühjaks ja seda ei avatud enam.

Pronksöö suurimad kahjukannatajad:

Westmani kauplus Pänu maanteel – 103 227 eurot.

R-Kiosk Eesti AS – 96 016 eurot.

Fotoluks – 81 053 eurot.

Versus Invest OÜ Hugo Boss – 70 537 eurot.

AS Lupree (Eagle Vision Prilliärid) – 63 382 eurot.

AS Datel (arvutid ja videotehnika Endla tänaval) – 49 598 eurot.

Classic Trading OÜ (Marlboro Classicu kauplus Väike-Karja tänaval) – 43 711 eurot.

Rahteks OÜ (Woodstocki pubi Tatari tänaval) – 36 861 eurot.

JCDeacaux Eesti OÜ (reklaamid) – 36 625 eurot.

Motose OÜ (Hiina restoran ja ilusalong Tatari tänaval) – 34 138 eurot.

Eesti Optik OÜ – 30 871.42 eurot.

Apranga OÜ (Armani kauplus) – 30 566 eurot.

Goldman OÜ (Euroopa Liidu maja omanik) – 27 743 eurot.