Tõnis Erilaid (Tiina Kõrtsini)

Vähemasti vanarahva meelest. Nende olulisemad suveilma ennustamise päevad said just läbi – jüripäev ja eilne markusepäev, mis üllatas Haaberstis hommikul kella kuue ajal ärganud inimesi paksu valge lumega.

Mida sellest võib välja lugeda? Vanarahvas ütleb, et kui markusepäeval on külm ilm, siis tuleb ka suvi jahe ja vili võib nahka minna. Täpsemalt: "Kui öösel juhtub külma tulema, siis jätkub seda veel 40 päevaks."

Samas polnud päeval eriti külm. Selline vahelduv ilm. Tallinnas tuli pilvede vahelt natuke päikestki välja. "Kui õhtu on soe ja öö selgem, tuleb ilus suvi ja palju vihma," ütleb vanarahvas markusepäeva kohta ja ehk võiks siis eilsest vastuolulisest ilmast välja lugeda, et suvi tuleb samasugune ja pigem jahedapoolne.

Seda kipub kinnitama jüripäev, mis soojaga ei hiilanud. "Kui jüripäeva ööd külmad, siis tuleb külm kevad," ütleb vanarahvas.

Vähemalt üks külmaennustus tänavu siiski ei täitu: kui enne jüripäeva saab käia särgiga, ütlevad nad, tuleb pärast jaanipäeva käia kasukaga. Pidi karastunud inimene olema, kes nädalalõpul särgiväel ringi lasi.

Markusepäeva ilmaga saavat sügistki ennustada. Kui selle hommikul või päeval on soe ilm, ehk müristab, siis tulevat soe ja pikk sügis. Kuid kas me teame, mida vanarahvas sooja ja külma all mõtles?

Jaga artiklit

4 kommentaari

2
21. veebruari 2017 Õhtulehest:  /   09:54, 26. apr 2017
... käes on täiesti uus aeg. Unustage vanad ilmatarkused!
Muutused meist kaugel põhjapool maakera ilmaköögi ühes nurgas on löönud siinse ilmastiku segi. Vanarahva ilmatarkused ei pea enam paika, aga uusi pole veel välja kujunenud.
K
Karta on,et selle aasta suvest ei tule midagi välja!  /   07:08, 26. apr 2017
Tänavu aasta vahetati vara kevadel firmas kõigil puhkuse plaanid täielikult ära.Te ei taha teada,mis meeleolus kõik olid.Vaimustuses ei ole keegi.Pereliikmed jäid mulle läinud pühapäeval halva saatuse soovimisega vahele.Ja selleks oli ema ise.Hea meel on mul selle üle,et varsti olen ma kodust läinud.Ja saan abielluma hakata ja alustan oma elu otsast peale.Kui nüüd rääkida suvest,siis karta on,et ilmad lähevad käest ära.Mäletan seda,et mõned aastad tagasi olid kaks suve juunis tohutult külma tuulega.Pidin käima soojalt riides.Siis järelikult karta on,et seevõib korduda.Teeme kõik,et ükski päev ei läheks niisama luhta.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis