Eesti uudised

Venemaa pingutab majandusraskuste kiuste sõjalist musklit (14)

Õhtuleht.ee, 25. aprill 2017 16:58
Foto: AFP / Scanpix
Venemaast on tulnud maailmas suuruselt kolmas sõjaline kulutaja ja seda vaatamata möödunud aastal olnud madalatele naftahindadele ja riiki pigistavatele majandussantsioonidele.

Venemaa sõjalised kulutused on kasvanud juba kahel järjestikusel aastal ja seda vaatamata Venemaa majanduse mitte just kõige hiilgavamale olukorrale, edastas Business Insider.

Venemaa sõjalised kulutused kasvasid möödunud aastal 69,2 miljardi euroni, mis on 5,9 protsenti enam kui 2015. aastal. Sellega tõusis militaarkulutuste osakaal Venemaa SKP-s kõige kõrgemale tasemele alates möödunud sajandi 90ndatest aastatest.

Samas oli veel 2015. aastal suuruselt kolmanda sõjalise eelarvega Saudi Arabia, kuid madalate naftahindade tõttu vähendasid saudid oma sõjalisi kulutusi suisa 30 protsendi võrra, olles praegu oma 63,7 miljardi dollari suuruse sõjalise eelarvega maailmas neljandal kohal. Sealjuures pole Saudi Araabia mingi erand, kuna valdav osa naftasaadusi eksportivaid riike vähendasid oma kaitsekulutusi.

Maailma suurima kaitseeelarvega riik on USA, mille kaitsekulutused ulatuvad 611 miljardi dollarini ning mis mullu kasvasid 2015. aastaga võrreldes 1,5 protsendi võrra.

Hiina sõjaline eelarve ulatus mullu 215 miljardi dollarini, mis on küll 5,4 protsenti enam kui 2015. aastal, kuid siiski jäi sõjaliste kulutuste kasv tagasihoidlikumaks kui eelnevatel aastatel.