Foto: Alar Truu
Toimetas Teet Teder 25. aprill 2017 13:46
Ämari õhuväebaasi saabusid USA kõige uuemad ja moodsamad mitmefunktsioonilised hävituslennukid F-35 Lightning II.

Uued hävitajad saabusid koos neid saatva tankurlennuk Boeing KC-135 Stratotankeriga Euroopasse mitmeks nädalaks, et osaleda ühistel treeninglendudel teiste USA ja NATO õhujõudude lennukitega.

"Ühendriigid näitasid täna, et nende uus viienda põlvkonna hävitaja on valmis alliansi taevast kaitsma," ütles Eesti õhuväe ülem kolonel Jaak Tarien. Tarieni sõnul lisab USA viienda põlvkonna hävitajate saabumisele Eestisse lisaväärtust tõsiasi, et varasemalt pole F-35 tüüpi lennukid väljaspool USA õhuväe baasi maandunud. "See näitab nii kahe riigi kaitsealase koostöö tugevust kui ka meie Ämari lennubaasi taset," ütles Tarien.

NATO õhuväe juhatuse ülema asetäitja Stuart Evans tänab kõiki Ämari lennuväebaasi töötajaid, et organiseerisid hävituslennukite vastuvõtu Eestis. „Me kõik teame, et liitlasvägede õhujõud on tähtis osa NATO koguvõimest. Me jätkame üheskoos edu tagamist. Mehe sõnul viib viienda põlvkonna hävitaja F-35 õhuväe võime uuele tasemele.

F-35A tüüpi hävituslennukid saabusid Eestisse Ühendkuningriigis asuvast USA Lakenheath´i lennubaasist, alaliselt paiknevad Ameerika Ühendriikide 34. ja 466. eskadrilli kuuluvad hävitajad USA Utahi osariigis. Hävitajaid saatnud tankurlennuk KC-135 kuulub Ühendkuningriigi kuningliku õhuväe koosseisu.

Euroopasse saabusid F-35 tüüpi hävituslennukid aprilli keskpaigas, et osaleda erinevatel õppustel koos Euroopa NATO liitlastega.

Lennuk F-35 saab täita nii hävitus- ja luurelennuki kui taktikalise pommitaja ülesandeid. F-35 suudab lennata kiirusega enam kui 1900 km/h, lennuki põhirelvastusse kuulub GAU-22/A tüüpi 25mm-kaliibriga neljaraudne Gatling-tüüpi automaatkahur ning kaks õhk-õhk ja kaks õhk-maa tüüpi raketti. Täiendavalt saab tiiva alla kinnitada veel kaks raketti või pommi.

Kõik lennuki F-35 variandid võimaldavad täita nii hävitus- ja luurelennuki kui ka taktikalise pommitaja ülesandeid ning lisaks tavalisele pommitamisele rünnata suure täpsusega ka väikese pindalaga sihtmärke maapinnal.

F-35 on plaanitud asendama mitut seni kasutatud vanemat tüüpi lennukit. Hävitajaid F-35 tellivad Suurbritannia, Itaalia, Holland, Türgi, Kanada, Taani, Norra ja Austraalia.

Viienda põlvkonna hävitajate üheks olulisimaks omaduseks on lennata vaikselt ja märkamatult.

Hävituslennuki F-35A esmalend toimus15. detsembril 2006