Maailm

Eile mälestati Armeenia genotsiidis hukkunuid 

Toimetas Greete Kõrvits, 25. aprill 2017 13:30
Mälestusüritus Armeenia pealinnas Jerevanis.Foto: AFP / Scanpix
Eile, 24. aprillil, oli Armeenia genotsiidi 102. aastapäev. 1915. aasta sündmustes hukkus eri andmetel kuni poolteist miljonit armeenlast. Osad riigid on võtnud seisukoha, et Osmanite riigi armeenlastest tsiviilisikute hävitamine oli süstemaatiline genotsiid, osad riigid, sealhulgas Türgi, genotsiidi ei tunnista.

Tänapäeval usuvad mõned ajaloolased, et armeenlaste genotsiid inspireeris Adolf Hitlerit, kirjutab üks genotsiidis ellujäänute järeltulija Huffington Postis. "Kes tänapäeval enam armeenlaste hävitamisest räägib?" olevat füürer küsinud vaid paar aastakümmet pärast genotsiidi toimumist.

Türgi jaoks on armeenlastega toimunu õrn teema. Ametlikult riik genotsiidi ei tunnista ja kõik katsed avalikku diskussiooni algatada on Türgi poliitikute jaoks ebamugavad. 2008. aastal üritasid mõned Türgi haritlased koguda allkirju, et armeenia kogukonna ees vabandada, kuid poliitikute seas see toetust ei saanud. Välisriigid, kes genotsiidi tunnistavad, satuvad samuti sageli tulise türgipoolse kriitika osalisteks. Eesti pole selles küsimuses ühtset seisukohta võtnud.

Kahe rahvuse vahelised suhted jäävad paraku pingeliseks. Ka Jerevanis toimunud tõrvikumarsil põletas keegi meeleavaldajatest Türgi lipu. Erinevaid toetusüritusi ja meeleavaldusi korraldati Armeenia kogukondades üle maailma.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee