Vahaleediku röövikudFoto: César Hernández/CSIC / SWNS.com
Toimetas Piret Pappel 25. aprill 2017 13:20
Mesilas parasiteeriva liblika röövikud suudavad hävitada plasti, vahendas Guardian ajakirjas Current Biology ilmunud uurimust.

Vahaleedik (Galleria mellonella) on pisike liblikas, kes teeb mesinikele palju meelehärmi. Tiivuline muneb mesitarudesse ja tema vastsed hävitavad kärgesid. Tüütu kahjur suudab seedida vaha, mis paljude teiste liikide jaoks on võimatu. Nüüd avastasid bioloogid, et vahamaiaste liblikalapsukeste seedeelundkond saab jagu ka kilekottidest.

Vahaleediku röövikud Foto: César Hernández/CSIC / SWNS.com

Esmalt pani seda tähele Hispaania embrüoloog Federica Bertocchini, kes tegeleb vabal ajal hobimesindusega. Naine korjas oma tarudest vahaleediku röövikuid ning pani need kilekotti. Mesilas tööd lõpetades avastas ta, et vastsed on kilekoti auklikuks närinud.

Bertocchini arvas alguses, et röövikud soovisid plehku pista ja järasid end sellepärast kilekotist läbi. Ta purustas mõned vastsed ja määris saadud pastat kilele. Ka siis tekkisid sinna augud.

Poole tunniga närisid kümme vahaleediku röövikut kilekoti auklikuks Foto: César Hernández/CSIC / SWNS.com

Nüüd pöördus naine tuttavate biokeemikute poole, et vahaleediku seedeelundkonda põhjalikult uurida. Selgus, et röövikud lagundavad tõesti polüetüleeni, mis on kõige levinum plast maailmas.

Tõenäoliselt seedivad vastsed plasti samade ensüümidega, mis ka vahast jagu saavad. Kas ensüümi toodab rööviku keha või hoopis vastsete sooles elutsevad mikroorganismid, pole veel teada.

Vahaleediku röövik polüetüleenist kilekotti järamas Foto: Paolo Bombelli / SWNS.com

Nüüd asuvadki biokeemikud röövikute kõhust neid molekule otsima ja loodavad üles leida geenid, mis ensüümide tootmise eest vastutavad. Ussikesed on küll aplad – laborikatsetes hävitas sada röövikut 12 tunniga ära 92 milligrammi polüetüleeni, kuid tõhusam oleks plasti hävitav ensüüm üle kanda bakteritesse ja luua kilesööjad mikroobid. See aitaks tõhusalt vähendada plastjäätmete hulka.