Maailm

Presidendivalimiste suursoosik Macron abiellus oma õpetajaga (49)

Aadu Hiietamm, 25. aprill 2017 07:53
VÕIMALIK PRESIDENDIPAAR: Prantsusmaa presidendivalimiste esimesest voorust võiduga väljunud Emmanuel Macron (39) koos abikaasa Brigittega (64).Foto: AFP / Scanpix
Prantsusmaa presidendivalimiste esimese vooru võitis paremliberaal Emmanuel Macron, keda toetas 23,9% valimas käinutest. Ta on suursoosik 7. mail toimuvas teises valimisvoorus, kuhu pääses ka Rahvusrinde juht Marine Le Pen, kelle häältesaak oli 21,7%. Kui prognoosid peavad paika, siis saab Prantsusmaa endale 39aastase presidendi, kes võttis naiseks endast 24aastat vanema prantsuse keele õpetaja. 

Prantsusmaa presidendivalimiste esimest vooru iseloomustab traditsiooniliste valitsusparteide läbikukkumine. Nii kogus praeguse sotsialistist presidendi Francois Hollande’i parteikaaslane Benoît Hamon vaid 6,3% häältest ning teisest voorust jääb eemale ka 20%ga kolmanda tulemuse saanud vabariiklane Francois Fillon.

Samal teemal

21,7% häältest kogunud paremäärmusliku Rahvusrinde juht Marine Le Pen saab rõõmustada küll märksa parema tulemuse üle kui eelmistel valimistel saadud 17,9%, kuid peaks teises voorus kindlalt Emmanuel Macronile alla jääma. Kui ennustused peavad paika, siis saab Macron 7. mail 60% ja Le Pen 40% häältest.

Macron on 39aastane ja tema valimisvõidu korral saab Prantsusmaa endale ajaloo noorima presidendi. Ta pole poliitikas päris uustulnuk. Nii kuulus ta aastatel 2006–2009 sotsialistlikusse parteisse ja töötas alates 2014. aasta augustist kuni 2016. aasta augustini sotsialistide juhitavas valitsuses majandusministrina.

Macron lahkus mullu augustis valitsusest, sest soovis kandideerida presidendiks. Ta asutas selleks eelmise aasta 6. aprillil partei En Marche! (Edasi!), kuhu kuulub nüüd juba ligi 250 000 liiget. En Marche! seab oma kandidaadid kõigis 577 valimisringkonnas üles ka juunis toimuvatel parlamendivalimistel.

Kuna Macron on selgelt Euroopa Liidu meelne kandidaat, siis reageeriti Brüsselis tema edule valimiste esimeses voorus kergendusohkega. Saksamaa juhtpoliitikudki laususid Macroni aadressil kiidusõnu, sest ta soovib Prantsusmaa ja Saksamaa tiheda partnerluse jätkumist. "Mul on südames Euroopa," on Macron armastanud rõhutada.

Teda võrreldakse ka paljude varasemate kuulsate poliitikutega. "Noorem kui John F. Kennedy, liberaalsem kui Tony Blair ja euroopalikum kui Gerhard Schröder," iseloomustab Prantsusmaa poliitikataeva tõusvat tähte ajaleht Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kõmuline armastuslugu

Arstide perekonnast pärit Macron ei taha oma eraelust eriti rääkida. Samas pole mingi saladus, et ta on Prantsusmaa ühe kõmulisema armastusloo asjaosaline. Macron armus vaid 16aastaselt Põhja-Prantsusmaal Amiensis jesuiidigümnaasiumis õppides endast 24 ja pool aastat vanemasse prantsuse keele õpetajasse Brigitte Trogneux’sse, kes oli abielus ja kolme lapse ema. Armuleek süttis teatritüki harjutamisel. Macroni klassivendade sõnul oli õpetaja õpilasegi talendist sügavalt sisse võetud. Nii tõi Trogneux Macroni sageli klassi ees esinedes teistele eeskujuks.

Kuna õpilase ja õpetaja armusuhe ähvardas areneda tõsiseks skandaaliks, siis lahkus Macron Amiensist ja lõpetas gümnaasiumi Pariisis. Lahkudes ütles ta õpetajale, et tuleb ükskord tagasi ja võtab ta naiseks. Macron pidaski sõna ja palus 2007. aastal Trogneux’ kätt. Õpetaja oli selleks ajaks oma abielu lahutanud ja kunagine õpilane lõpetanud Prantsusmaa eliidi kõrgkooli ENA. Sama kõrgkooli on lõpetanud ka praegune president Francois Hollande.

Neil pole ühiseid lapsi. Naine võttis aga kaasa kolm eelmisest abielust sündinud last. Neist insener Sébastien on Macronist kaks aastat vanem, kardioloog Laurence on sündinud temaga samal aastal ja vaid jurist Typhaine on viis aastat noorem. Neil on kokku juba seitse last. Nii et Macroni saab pidada seitsmekordseks kasuvanaisaks.

Prantslased suhtuvad Brigitte ja Emmanuel Macroni mitte just tavalisse armuloosse üldiselt hästi ja on paari omaks võtnud. Umbusku on aga püüdnud külvata Vene meedia. Täpsemalt kuulutasid mitu Vene ajalehte juba paar kuud tagasi, et Macron olevat tegelikult homo ja abielu on seetõttu vaid kattevari.

Klaverimäng ja kikkpoks

Macron paistis koolipõlves silma ka väga hea klaverimängijana. 2012. aastal presidendivalimised võitnud Francois Hollande kutsus ta majandus- rahandusnõunikuks ja presidendipalees töötamise ajal hüüti teda Élysée palees Mozartiks. Macron peab lugu spordistki. Mõnevõrra üllatav on, et ta armastab kikkpoksi. Samuti võtab ta sageli kätte tennisereketi.

Presidendiks valimisel lubab Macron uuesti üles leida prantslaste vaimsuse ja ehitada uue Prantsusmaa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee