Eesti uudised

Rail Balticu ametlik koduleht: projekt on majanduslikult igati mõistlik! (23)

Toimetas Greete Kõrvits, 24. aprill 2017, 16:03
Kolme Balti riigi peaministrid: Jüri Ratas, Saulius Skvernelis (Leedu), Maris Kucinskis (Läti)Foto: AFP / Scanpix
Suurprojekti ametlikult veebilehelt railbaltica.org võib lugeda Rail Balticu edendajate endi positiivset hinnangut. Läbiviidud uuringu tulemus näitab, et projekt teeniks kõigile kolmele Balti riigile kõvasti rohkem kasumit kui on selleks kulutatavad summad, samuti oleksid käigus ka muud kasutegurid.

Uurimistöö viis läbi Ernst & Young Baltic Ltd ja selle põhjal väidab Rail Balticu leht, et projekti kogumaksumuseks kolme riigi peale tuleks 5,8 miljardit eurot. Sellest tuleks Eestil tasuda 1,35 miljardit, millest riigi omarahastusest tuleks 268 miljonit.

Samal teemal

Uuringu järgi on projekti sotsiaalsed ja majanduslikud kasutegurid nõnda võimsad, et teenivad tagasi 16,2 miljardit eurot. Kui see vastab tõele, siis kaalub see tõesti üle riikide endi kulutatud rahad. Ka tõstaks see sisemajanduse kogutoodangut kokku 2 miljardi euro võrra. Ilmselt on selle all mõeldud kolme riigi SKT-d kokku.

Ka olevat Rail Balticu kasumlikkuses raskemini mõõdetavad kasutegurid. Inimesed saaksid sõita erinevate keskuste vahel, kulutada raha meelelahutuse ja teenuste peale, elavdades seega kohalikku majandust.

Rail Baltic annaks tööd 13 000 inimesele ja lisaks veel 24 000 inimesele, kes saaksid tööd samuti kaudselt tänu uuele raudteele. Kõige huvitavam väide on see, et Rail Baltic päästaks 400 inimese elud. Kas siin on mõeldud inimesi, kes valiksid autosõidu asemel rongi ning pääsevad sellega õnnetustest või on mõeldud õhusaaste vähendamisel päästetud elusid, pole lähemalt selgitatud. Ka teenitaks kasumit eeldatava raudtee kasutamise eeldatava süsihappegaasi ehk süsinikdioksiidi (CO2) määra vähenemisega. Kui suure skepsise või vastuvõtlikkusega Rail Balticu uuringusse suhtuda, on igaühe enda otsustada.

23 KOMMENTAARI

v
vähk 25. aprill 2017, 06:26
aga kus on see kaup mida vedada kavatsetakse ja kes on need potensiaalsed reisijad kes seda kasutavad?mis tuleb maksma 1tonni kauba vedu ja mis tuleb maksma rongi pilet Tallinnast Varssavisse?
m
maakas 25. aprill 2017, 01:32
No keda me petame, kes vähegi viitsib asjasse süüvida saab aru,et seda ehitust ülalpidades liigume pankroti suunas.Pole ei reisijate ega kaubavooge, v...
(loe edasi)
Loe kõiki (23)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee