Maailm

Oxfordi ülikool: ''õpilased, kes väldivad silmsidet võivad olla rassistid'' (33)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 23. aprill 2017 12:00
Oxfordi ülikooli lõpetajad.Foto: PAUL HACKETT
Oxfordi ülikooli viimase juhendi järgi võivad silmsidet vältivad õpilased olla rassistid.

Ülikooli võrdsuse ja mitmekesisuse üksus on väja toonud, et tudengid, kes ei ole valmis vahetult suhtlema võivad olla rassistid, mis on halva vaimse tervise soodustaja.

Ülikooli võrdsuse ja mitmekesisuse üksus seletab, et osad inimesed ei mõtle selliste tegudega üldse halba ja teadmine, et nad sellega kedagi solvavad, teeks nad väga kurvaks. Samas ei ole üksuse sõnul teo tagamõtetel vahet, kui need teiste kuuluvuse tunnet vähendavad.

Ülikoolid on saanud süüdistusi ''lumehelbekeste põlvkonna'' hoidmisel, mille kaudu õpilased tundlikuks muutuvad ja liiga kergelt solvuvad.

Kenti ülikooli õppejõud doktor Joanna Williamsi sõnul on uus juhend täiesti jabur ja muudab õpilased suhtlemisel liiga tundlikuks.

''Lõpuks hakatakse inimesi süüdistama kuritegudes. Neid süüdistatakse ebasobivate mõtete eest ja seda ainult selle põhjal, kuhu nad vaatavad,'' rääkis Williams The Telegraphile.

Williamsi sõnul on Oxfordi ülikooli juhend üle piiri läinud, kuna see näitab tudengitele, kuidas nad mõtlema peaksid.

''Selle asemel, et näha inimesi potentsiaalsete sõprade ja võrdsetena, sunnivad nad tudengeid nägema üksteist kui erineva rassiga inimesi. Nad sunnivad inimesi kastidesse liigitama,'' seletas ta.

''See on väga problemaatiline. See tähendab, et õpilased ei saa üksteisega vabalt suhelda ja olla spontaansed, kuna kuskil ajusopis on neil ette antud reeglid, mida nad täitma peavad,'' rääkis Williams.

Eelmisel aastal anti Oxfordi juuratudengitele õigus vägivaldseid juhtumeid käsitlevatest loengutest puududa, kui nad kardavad, et loengu sisu võib neid endast välja viia.

Sellel aastal keelas Cardiffi ülikool fraasid nagu ''aumeeste kokkulepe'', kuna see klapi nende kaasava keelekasutuse koodeksiga.

Ülikooli juhised näevad ette, et võimalusel peaks kasutama sooneutraalseid väljendeid, lisades, et tudengid ei tohiks lasta oma kultuurilisel taustal sõnakasutust mõjutada.

Glasgow ülikool alustas Kristuse risti löömist uurivate teoloogia tudengite jaoks hoiatuste tegemist, mis hoiatavad tudengeid provokatiivsete piltide eest ja annavad neile võimaluse lahkuda. 

Väljend ''lumehelbekeste põlvkond'' oli Collinsi sõnaraamatu eelmise aasta sõna. Collinsi definitsiooni järgi on ''lumehelbekeste põlvkond'' 2010ndate aastate noorikud, kes solvuvad eelnevatest põlvkondadest kergemini. 

Oxfordi ülikooli pressiesindaja sõnul on võrdsuse ja mitmekesisuse üksuse eesmärgiks tagada, et ülikoolis ei oleks diskrimineerimist.

Samal teemal

08.12.2017
RASSISM VÕI ETENDUSKUNST: mis on „blackface“ ja miks see mustanahalisi solvab?