Donald Trump (AFP / Scanpix)

Kremlile lähedane Venemaa Strateegiliste Uuringute Instituut (RISI) koostas mullu juunis plaani USA presidendivalimiste kallutamiseks Donald Trumpi kasuks, vahendab agentuur Reuters, tuginedes pärast valimisi USA luure kätte jõudnud materjalidele.

Plaani levitati strateegiadokumendina Venemaa valitsuse kõrgeimal tasemel. Selles soovitati alustada sotsiaalmeedias ja Venemaa riigiinfoagentuurides ning samuti rahvusvahelises telekanalis RT ja infoagentuuris Sputnik propagandakampaaniat, mille eesmärk oli õhutada USA valijaid valima presidenti, kes võtaks Venemaa suhtes Barack Obamast pehmema positsiooni.

Ajaleht Bild meenutab, et tõepoolest avaldasid nii RT kui ka Sputnik valimiskampaania ajal ikka ja jälle Donald Trumpi toetavaid ja Hillary Clintonit mahategevaid lugusid. RT edukaimat videolugu vaadati üheksa miljonit korda ja selles väideti, et Hillary Clinton pani kogu heategevusüritustel kogutud raha enda taskusse.

Oktoobris avaldas RISI aga dokumendi, milles hoiatas, et tõenäoliselt võidab valimised ikkagi Hillary Clinton ja seetõttu tuleks lõpetada Trumpi toetamine ning keskenduda uudistele, mis kajastavad valimispettusi, et õõnestada USA valimissüsteemi legitiimsust ja kahjustada Hillary Clintoni mainet.

RISI juhtis sel ajal Venemaa välisluureteenistuse (SVR) erukindraleitnant Leonid Rešetnikov. Tänavu jaanuaris vahetas Rešetnikovi välja alates 2007. aasta oktoobrist kuni mullu oktoobrini SVRi juhtinud Mihhail Fradkov. Mõlemad nimetasid Reutersi infot libauudiseks.

Jaga artiklit

5 kommentaari

M
miks   /   14:55, 21. apr 2017
tehakse putinist üliinimene.kas ise ka usute,et kõiges on süüdi putin.no ei saa olla ju.
P
Papi  /   11:24, 21. apr 2017
Jama jah kui endale tehakse sama mis teistele teed.

Päevatoimetaja

Silja Ratt
Telefon 51993733
silja.ratt@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis